Odwiedź nas

Tadeusz Kościuszko - patron naszej szkoły

Czego nie wiemy o Tadeuszu Kościuszce?

   Franciszek Smuglewicz, Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 

 

    Tadeusz Kościuszko w wieku chłopięcym     

 

     Pomnik Tadeusza Kościuszki w Detroit

 

  1. Kościuszko nie miał na pierwsze imię Tadeusz. Tak naprawdę nazywał się Andrzej Tadeusz Bonawentura.
  2. Urodził się w Mereczowszczyźnie, na terenie dzisiejszej Białorusi.
  3. Tadeusz od najmłodszych lat wiedział, że majątek odziedziczy Józef – jego starszy brat. Nasz bohater postanowił wobec tego zostać wojskowym. Wstąpił do Szkoły Rycerskiej, gdzie studiował języki obce, prawo, ekonomię, arytmetykę, miernictwo, geometrię a nawet filozofię. Po ukończeniu szkoły wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował naukę w Akademii Sztuk Pięknych. Równolegle pobierał prywatnie nauki w Wersalskiej Akademii Wojskowej.
  4. Kościuszko wrócił do kraju pełen zapału i optymizmu. I zderzył się z rzeczywistością…Nie dostał pracy w wojsku. Z planów małżeńskich również nic nie wyszło. Okazało się, że choć dziewczyna – Ludwika Sosnowska go kocha, to jej ojciec uważa go za złą partię. W XVIII wieku to rodzice podejmowali decyzję o ślubie dziecka.
  5. Załamany postanowił szukać szczęścia i pieniędzy w innych krajach. Przez Drezno i Paryż trafił do Ameryki. Podróż trwała dwa miesiące. Statek, którym płynął rozbił się. Szczęśliwie ocalony rozpoczął walkę o wolność i niepodległość kolonii.
  6. Amerykanie traktują Kościuszkę jak bohatera narodowego. I trudno im się dziwić. Dzięki pracom fortyfikacyjnym naszego rodaka w 1777 r. wygrali bitwę pod Saratogą. Jerzy Waszyngton doceniając umiejętności Polaka zlecił mu budowę fortu w Filadelfii i West Point. Kościuszko ze swych zadań wywiązał się doskonale.
  7. W uznaniu zasług Kościuszki Kongres przyznał mu stopień generała brygady, 250 hektarów amerykańskiej ziemi i sporą sumę pieniędzy z odroczonym terminem spłaty. Na wypłatę  generał musiał poczekać aż piętnaście lat.
  8. Otrzymane pieniądze Kościuszko zainwestował w wolność. Wykupił z niewoli Murzynów, a resztę pieniędzy przeznaczył na ich kształcenie.
  9. Mimo takich osiągnięć, Tadeusz w ojczyźnie musiał czekać jeszcze pięć lat na stanowisko w polskiej armii. Dopiero reforma wojska z okresu Sejmu Wielkiego sprawiła, że Kościuszko uzyskał od króla tytuł generała majora wojsk koronnych. W czasie wojny w obronie Konstytucji 3 maja wsławił się w bitwie pod Dubienką. W dowód uznania Stanisław August Poniatowski odznaczył go krzyżem Virtuti Militari. Cóż jednak z zaszczytów, skoro władca przystąpił do Targowicy i zdradził cały naród. Kościuszko poczuł się również zdradzony.
  10.  Polacy Tadeusza kojarzą najbardziej z Insurekcją Kościuszkowską. Mało kto jednak wie, że ogłaszając się Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej, przysiągł całemu Narodowi  iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Kościuszko robił co mógł , by powstanie wygrać, powołał na przykład milicję chłopską, wzorowaną na amerykańskich Rangersach. Znakiem rozpoznawczym kościuszkowców stały się postawione na sztorc kosy. Po bitwie pod Maciejowicami ranny trafił do niewoli. Był to 10 października 1794 rok. Powstanie chyliło się ku upadkowi.
  11. W niewoli złożył carowi Pawłowi wiernopoddańczą przysięgę. Dlaczego człowiek, który nigdy nie godził się na kompromisy, nagle postąpił wbrew swoim ideałom. Udawał? Załamał się? Nie, uratował w ten sposób 20 tysięcy żołnierzy polskich, których władca Rosji po przysiędze wypuścił z niewoli. 
  12. Z Petersburga przez Finlandię i Szwecję wyjechał na zachód. Na zawsze. Na emigracji przebywał 21 lat. Co spowodowało, że mimo ogromnej miłości do Polski, przebywał poza ziemią rodzinną? Zobowiązanie. Składając przysięgę carowi Pawłowi I, obiecał, że nie wróci już nigdy do swojej ojczyzny.
  13. Kościuszko jest bohaterem narodowym Polski i Stanów Zjednoczonych. Ma swoje pomniki, tablice, jego imieniem nazywane są ulice, szkoły. Amerykanie nazwali jego imieniem parki w Milwaukee oraz w Chicago; w USA znajdziemy także Hrabstwo Kościuszki oraz miasto Kosciusko w stanie Missisipi. W Nowym Jorku imieniem bohatera nazwano dwa wielkie mosty, a na Alasce – całą wyspę. Warto także wiedzieć, ze naszego rodaka upamiętniono również w Australii. Najwyższy szczyt Alp Australijskich  nosi nazwę Góra Kościuszki.   

 

 

Anna Trawka

ZS Wysoka

 

Na podstawie:

https://www.tawernaskipperow.pl/czytelnia/ciekawostki/wolnosc-kocham-i-rozumiem-czyli-tadeusz-kosciuszko-w-praktyce/5852

pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Kościuszko

http://kopieckosciuszki.pl/pl/tadeusz-kosciuszko

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiej
    Wysoka 49
    37-100 Łańcut
  • tel. (17) 225 32 11 Technikum
    tel./fax (17) 225 59 04

Galeria zdjęć