W dniu 27 października 2015 roku uczniowie klasy pierwszej technikum hotelarskiego i kelnerskiego wraz z nauczycielkami Jolantą Zebzdą i Joanną Niźnik, miali niepowtarzalną okazję zwiedzić luksusowe hotele: 5-gwiazdkowy Hotel Bristol Traditon & Luxury i 4-gwiazdkowy Grand Hotel w Rzeszowie. Uczniowie dzięki uprzejmości pracowników hotelu Grand mogli poznać zasady funkcjonowania obiektu, zwiedzić m.in.: część pobytową, w tym apartament prezydencki, gastronomię, część biznesową, recepcję, basen, SPA, lobby oraz winiarnię.
Hotel Bristol Tradition & Luxury to unikatowy obiekt łączący ze sobą zarówno tradycyjny staropolski styl jak również luksus w najdoskonalszym tego słowa znaczeniu. Wnętrza hotelu przepełnione są akcentami folkowymi, jakość wykonania oraz wykorzystane materiały stoją na najwyższym poziomie. Zwiedziliśmy pokoje oraz piękne apartamenty, restaurację z otwartą kuchnią, bar sushi, browarnię oraz centrum biznesu.
Każdy z hoteli ma niepowtarzalne wystrój wnętrz, w których goście mogą poczuć się wyjątkowo. Uczniowie byli zachwyceni tym co zobaczyli zwarzywszy na to, że w przyszłości będą to miejsca ich praktyk i pracy zawodowej. Spotkaliśmy absolwentów naszej szkoły, którzy pracują w w/w obiektach na różnych stanowiskach w części hotelowej i gastronomicznej.
Dodatkową atrakcją była piękna jesienna pogoda, która sprzyjała miłym spacerom po rzeszowskim rynku.
Więcej w galerii.
W dniach od 18 do 23 października w naszej szkole gościli uczniowie oraz nauczyciele ze szkół partnerskich z Litwy, Norwegii i Turcji. Było to drugie spotkanie w ramach projektu Erasmus + - Sustainable Development Our Way of Life, który ma na celu promowanie zdrowego oraz ekologicznego stylu życia. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie oprócz zapoznania się z historią szkła, mogli samodzielnie wykonać witraże na szkle. Ponadto w Muzeum Podkarpackim w Krośnie obejrzeli wystawę poświęconą miastu oraz ekspozycję lamp naftowych. Wizyta w zagrodzie pszczelarskiej w Stróżu to z kolei okazja na zaznajomienie się z historią i tajnikami pszczelarstwa, a także samych pszczół. Dodatkowymi atrakcjami były warsztaty robienia świec z wosku, przejażdżką wozem , zwiedzanie zagrody. W ramach zajęć w szkole nasi goście mogli aktywni spędzać czas na zajęciach z zumby, nordic walkingu oraz warsztatów decoupage czy też tworzenia własnych gier planszowych promujących ekologię.
Projekt będzie kontynuowany do końca roku szkolnego 2015/2016, a uczniowie naszego technikum będą mieli okazję udać się z wizytą do szkół na Litwie oraz w Turcji.
Więcej zdjęć w Galerii
W dniu 23.10.2015r. przeprowadzony został w naszej szkole etap szkolny XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku: Żywienie człowieka i gospodarstwo domowe:
Uczniowie zmagali się w dwóch częściach olimpiady: teoretycznej i praktycznej. W wyniku zaciętej rywalizacji do etapu okręgowego OWiUR w Kijanach w dniu 22.04.2016r. zakwalifikowały się następujące osoby:
Gastronomia: Majkut Artur, Czarnota Agata, Bosak Damian
Technologia żywności: Wacnik Barbara, Rejman Anna, Trojnar Paweł
Wszystkim uczestnikom gratulujemy a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorzy
Z „TRZASKIEM” PO MEKSYKU
Już po raz kolejny odbył się w naszej szkole multimedialny pokaz treści geograficznych o najciekawszych zakątkach Ziemi widziany oczami młodych zapaleńców ciekawych świata i dążących do jego poznania z grupy TRZASK.
Spotkanie z podróżnikiem Grzegorzem Chachurą przybliżyło nam piękno naszej Ziemi nie tylko przez pryzmat zdjęć, ale również ciekawy przekaz słowny. Tym razem prezentacja dotyczyła mało u nas znanego, bo bardzo odległego Meksyku. W trakcie prelekcji między innymi:
Ciekawy dobór obrazów, żartobliwy i pełen wiedzy komentarz spowodował, że oglądaliśmy i słuchaliśmy podróżnika tak, że aż dech zapierało.
Młodzież naszej szkoły chętnie uczestniczy w tych nietypowych lekcjach geografii, które są atrakcyjnym uzupełnieniem cyklu kształcenia, obejmującym zresztą korelację kilku przedmiotów. Bezpośredni kontakt z pełnym ekspresji i wyrazistości podróżnikiem uwiarygodnia prezentowane przez niego treści. Więcej zdjęć w galerii Spotkanie z podróżnikiem.
WARSZTATY „CARVINGU” podczas „ŚWIĘTA PIECZONEGO ZIEMNIAKA”
w Zespole Szkół im. Kapitana Wacława Nycza w Soninie
W dniu 11.10.2015 r. uczniowie naszej szkoły: Grzegorz Kaczor, Krystian Kielar wraz z opiekunem Panią Joanną Niźnik, przeprowadzili warsztaty „Carvingu” podczas „Święta pieczonego ziemniaka”, odbywającego się w Zespole Szkół im. Kapitana Wacława Nycza w Soninie. Uczniowie w sposób bardzo ciekawy zaprezentowali swoje umiejętności m.in. wykonując bukiet z róż z buraka ćwikłowego i marchewki, krokusy z marchewki, łabędzie z jabłka, rzeźbiąc przeróżne wzory w arbuzach, cukinii, ziemniakach czy też rzodkiewce. Warsztaty rzeźbienia w owocach i warzywach cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, które to z chęcią i ogromnym zaangażowaniem wykonywały ozdoby z rzodkiewki, marchewki, jabłka, ziemniaka, pora, pietruszki oraz pomidora.
O G Ł O S Z E N I E
W dniu 30 października 2015r. o godzinie 8.50 w sali nr 22 odbędą sie eliminacje szkolne OLIMPIADY WIEDZY HOTELARSKIEJ.
Hasło Olimpiady: "Historia hotelarstwa".
Chętnych uczniów zapraszamy do udziału!
Organizatorzy
„Jesteś tym, co jesz”
Konkurs przeznaczony dla uczniów Technikum i Gimnazjum
Zasady konkursu:
Jurorzy oceniający prace będą brali pod uwagę jakość wykonanych prac, kompozycję, dobór materiałów, wyobraźnię twórczą oraz umiejętność wykorzystania materiałów plastycznych w kontekście tematyki konkursu i całego projektu.
Prace należy składać do organizatora konkursu najpóźniej do 27.10.2015.
Lista zwycięzców zostanie wywieszona na szkolnej tablicy ogłoszeń.
Serdecznie zapraszam !!!
Joanna Cyran
Dnia 14.10.15 kilku uczniów z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiej (dokładnie z I i II klasy gimnazjum) wyjechało na kilkugodzinną wycieczkę do Jarosławia. Ruszyli z dworca PKP o 8:03 . Celem wycieczki było zwiedzenie dawnego opactwa sióstr benedyktynek i wizyta (robocza) w Radiu FARA. W studiu jarosławskiego radia „Fara”- które mieści się nad główną bramą opactwa - nagrano audycję poświęconą papieżowi Janowi Pawłowi II . Audycji można odsłuchać tutaj.
Więcej zdjęć w galerii Wycieczka do Jarosławskiego Opactwa i Radia FARA.
O G Ł O S Z E N I E
Etap szkolny XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych –
blok:
odbędzie się 23.10.2015r. o godz. 815 w sali nr 9 (świetlica szkolna).
Z a p r a s z a m y
Organizatorzy
Dzień Edukacji Narodowej upamiętniliśmy akademią, której scenariusz poprowadził nas od szkoły minionej, poprzez współczesną, do przyszłej. Uczniowie mieli okazję wcielić się na krótką chwilę w role nauczycieli czy pań sprzątających; zaprezentowali swe aktorskie, oratorskie, kabaretowe, taneczne oraz muzyczne talenty. Wszyscy życzyliśmy sobie, by takich radosnych chwil wytchnienia, jak ta zaledwie półgodzinna, ale pełna witalności akademia, było znacznie więcej. Słuchając ostatnich dźwięków „Hallelujah” Leonarda Cohena mogliśmy rozważyć głębię słów, wypisanych w czołówce scenografii – „Wychowanie jest sprawą serca”. Czy udało się nam przy tym zdaniu zatrzymać, zamyślić … Z pewnością przykuło ono uwagę emerytowanych pracowników edukacji – dziękując nam za zaproszenie do wspólnego świętowania, Pani przewodnicząca grupie emerytów powiedziała, że za okazane serce - sercem dziękuje. To nie tylko miłe, to bardzo ważne byśmy dzisiaj, szczególnie dzisiaj … ducha wielkiej wartości, jaką stanowi rzetelna edukacja nie zagubili.
Więcej zdjęć w galerii Dzień Edukacji Narodowej.
Dnia 30 września 2015 roku w naszej szkole odbyły się tradycyjne otrzęsiny klasy pierwszej gimnazjum. Całe wydarzenie miało miejsce na szkolnej świetlicy. Po słowach wstępu, powitaniu gimnazjalistów i życzeniach dla wychowawcy (pana Wojciecha Michny), rozpoczęła się prawdziwa zabawa na wesoło, czyli zabawne konkurencje dla naszych koleżanek i kolegów. Pierwszym zadaniem było narysowanie wychowawcy. Wbrew pozorom nie było to zadanie łatwe, gdyż uczestnicy konkursu musieli rysować z zamkniętymi oczami, ale czegoż to nie potrafią gimnazjaliści … Kolejną konkurencją było „prześpiewanie” w rytm znanej melodii tekstu z codziennej gazety „Nowiny” przez dwie muzykalnie utalentowane koleżanki. W kolejnej zabawie atmosfera zrobiła się szczególnie gorąca, gdy sześciu ochotników wzięło udział w „Jogurtowym szaleństwie”. Było smacznie, wesoło i … brudno. Dla ochłodzenia klimatu, prowadząca otrzęsiny Karolina Stanio z koleżankami i kolegami z klasy trzeciej, zaproponowali młodszym gimnazjalistom jak to zwykle bywa w tradycji naszej szkoły wypicie szklanki zimnego mleka. Gdy wszyscy nieco ochłonęli, trójka uczestników następnej konkurencji zaprezentowała swój pierwszy taniec z … miotłą. W następnym wymagającym niemałego trudu zadaniu trzech pierwszaków zostało poddanych bardzo trudnemu quizowi, w trakcie którego podczas odpowiedzi nie mogły używać słów: „tak” oraz „nie”. Na zakończenie otrzęsin cała klasa pierwsza musiała złożyć przed swymi koleżankami i kolegami uroczystą przysięgę, w trakcie której zobowiązali się dobrego zachowania, mozolnego zdobywania wiedzy i do godnego reprezentowania naszej szkoły wszędzie gdziekolwiek się znajdą.
Następnie komisja złożona z nauczycieli wybrała ucznia (a właściwie uczennicę), który dokonał najlepszego przebrania się za postać z ulubionej bajki. Bezapelacyjną zwyciężczynią tej bajkowej konkurencji okazała się Gabrysia Kilian, która przebrała się za pirata grasującego na swym statku po bezkresnym oceanie.
Po tej konkurencji nastąpiła koronacja Mistera Szkoły, którym w głosowaniu uczniowskim okazał się Mateusz Michna z klasy pierwszej. Vice – Misterem szkoły okazali się: Karol Sienkiewicz z klasy trzeciej oraz Patryk Kielar z klasy drugiej, zaś tytuł vice – vice Mistera przypadł Damianowi Skowronkowi z klasy pierwszej. Cały konkurs odbywał się oczywiście z okazji przypadającego w ten dzień Dnia Chłopaka.
Serdecznie gratulujemy wspaniałej zabawy pierwszakom i życzymy im samych sukcesów oraz miłego spędzania czasu w naszym gimnazjum (nie tylko na nauce).
Po zakończeniu otrzęsin odbyła się szkolna dyskoteka w rytm największych przebojów ostatnich tygodni oraz mijających wakacji.
Wiecej zdjęć w galerii.
Jak co roku, na przełomie lata i jesieni odbywa się Powiatowa Gimnazjada w LA. Również w tym roku zawody te odbyły się w Białobrzegach, na wspaniałych, przeznaczonych do tych celów boiskach sportowych oraz stadionie lekkoatletycznym. Cieszy więc fakt, że na takich nowoczesnych obiektach nasi sportowcy osiągnęli kilka sukcesów. Najlepiej zaprezentowała się młoda sprinterka z pierwszej klasy gimnazjum – Gabriela Kilian, która wygrała bieg na 100 metrów. Na specjalne uznanie zasłużyli również zdobywcy drugich miejsc: Paulina Wiater w rzucie oszczepem oraz Dawid Rejman w pchnięciu kulą, uczniowie klasy trzeciej. Nagrodą dla tych zawodników były nie tylko medale i dyplomy, ale również awans do zawodów wojewódzkich w Rzeszowie. Dobrze spisały się również sprinterki w sztafecie 4x100 m, które zajęły trzecie miejsce. Tuż za podium uplasował się Daniel Hawro w biegu na 1000 m, a w pierwszej szóstce zmieścili się również: Karol Kłos w rzucie oszczepem, Maja Hawro w skoku w dal i Machunik Wiktoria w biegu na 300 m.
Również na Wojewódzkiej Gimnazjadzie w LA nasi sportowcy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, a największy sukces odniosła Paulina Wiater, która w finale rzutu oszczepem zajęła piąte miejsce, bijąc swój rekord życiowy oraz ustanawiając rekord szkoły: 24,93m! Opiekunem zawodników na tych zawodach sportowych był Wojciech Michna.
Kolejne zawody: Powiatowa Gimnazjada w Biegach Przełajowych odbyły się 2.10.2015 r. na stadionie w Łańcucie. Drugie miejsce w biegu na 1500 m wywalczył uczeń klasy trzeciej Daniel Hawro, który tym samym awansował do Wojewódzkiej Gimnazjady w Kolbuszowej.
Gratulujemy wspaniałych występów i życzymy naszym uczniom dalszych sukcesów sportowych w bieżącym roku szkolnym.
Więcej zdjęć w galerii Gimnazjada.
17.09.2015r. uczniowie klasy 1 gimnazjum wraz z opiekunami M. Bieniasz i A. Trawką wzięli udział w wycieczce do Bochni i Krakowa. Pierwszym punktem planu było zwiedzanie najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Zwiedzanie kopalni mało charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Zwiedzanie zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek i zjedzenie smacznego obiadu. Kolejnym etapem wycieczki była „żywa” lekcja fizyki i chemii w Ogrodzie Doświadczeń im. S. Lema w Krakowie. Na powierzchni ponad 6 ha znajdowało się prawie 60 stanowisk prezentujących w ciekawy sposób różne zjawiska fizyczne. Gimnazjaliści mogli sami wywołać wir wodny, pobawić się rozszczepianiem promieni słonecznych w pryzmacie, nadać i odebrać wiadomość przy użyciu telegrafu akustycznego czy znaleźć się wewnątrz dużego kalejdoskopu i samym sobą tworzyć niepowtarzalne obrazy. Ogród pokazywał zjawiska przyrody w przyjazny i ciekawy sposób. Po dwugodzinnym pobycie w parku pełni nowych wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.
Więcej zdjęć w galerii Wycieczka Bochnia Kraków.
W dniach od 25 czerwca 2015 r. do 29 września 2015 r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła po raz kolejny w ponadprogramowych praktykach zawodowych w Grecji na Wyspie Rodos. Młodzież pracowała w sieci hoteli Louis Collossos Hotel na różnych stanowiskach m.in. w barze, restauracji, kuchni. Uczniowie mieli zapewnione bezpłatne zakwaterowanie i pełne wyżywienie. Managerowie hoteli byli bardzo zadowoleni z naszych uczniów, również uczniowie oceniali swoje praktyki na Rodos jako bardzo udane. Pobyt stanowił ponadto doskonałą formę nauki języka angielskiego i greckiego. Wolny czas uczestnicy wyjazdu przeznaczyli na zwiedzanie pięknych miejsc znajdujących się na wyspach, nawiązywanie nowych znajomości, poznawanie kultury, obyczajów i co najważniejsze korzystanie z pięknego słońca. Organizatorem wyjazdu była szkoła przy współudziale Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, z którą szkoła ma podpisaną umowę o współpracy i której serdecznie dziękujemy.
22 września uczestniczyliśmy w projekcie edukacyjnym „Żywe Muzeum” zorganizowanym przez Regionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Rzeszowie oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie.
Projekt przygotowano w ramach obchodów 35 rocznicy powstania Solidarności. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz drużyny harcerskie.
Organizatorzy założyli realizację następujących celów:
Punkt startowy i meta znajdowały się w siedzibie IPN-u przy ulicy Słowackiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali mapki z dołączonymi kuponami konkursowymi i rozpoczynali rajd po Rzeszowie w poszukiwaniu wyznaczonych miejsc. Należało dotrzeć (w dowolnej kolejności) do:
Uczestnicy projektu pokonywali wyznaczoną trasę, spotykali bezpośrednich świadków zdarzeń sprzed 35 lat, słuchali ich opowieści, oglądali przygotowane wystawy i filmy.
Więcej zdjęć w galerii Solidarność nadal żywa.
OGŁOSZENIE
Rozpoczynamy kolejną edycję Konkursu "Mistrz w zawodzie".
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału.
Bliższe informacje na tablicy ogłoszeń oraz stronie internetowej w zakładce Kształcenie praktyczne .
Bogusław Karaś
Uczniowie naszej szkoły na praktykach zawodowych w Lipsku
Od 31 sierpnia do 12 września 2015 r. siedem uczennic z technikum żywienia i jedna uczennica z technikum kelnerskiego uczestniczyło w zagranicznych praktykach zawodowych w Lipsku w restauracjach ThüringerHof, RomanusHof, RistoranteAndriaPastore oraz W hotelu i restauracji Don Giovanni. W dwóch pierwszych restauracjach praktykantki miały okazję poznać typowe potrawy kuchni niemieckiej, pozostałe to restauracje włoskie serwujące włoskie dania.
Pierwszy dzień pobytu w Lipsku przeznaczony był na wizytę w biurze Wisamaru, instytucji która organizuje dla uczniów naszej szkoły praktyki zawodowe w tym mieście oraz na zwiedzanie miasta. Zwiedziliśmy m.in. Nikolaikirche, gdzie odbywały się spotkania opozycji w czasach NRD oraz Thomaskirche, gdzie pracował jako kantor i gdzie jest pochowany Johann Sebastian Bach. Podziwialiśmy budynki Starego i Nowego Ratusza oraz charakterystyczne dla starego Lipska pasaże, w tym Mädlerpassage, gdzie znajduje się słynna kawiarnia Piwnica Auerbacha, w której rozgrywa się jedna ze scen „Fausta” J.W. Goethego i w której poeta, jeszcze jako student lipskiego uniwersytetu, usłyszał legendę o doktorze Fauście.
Drugi dzień był już dniem pracy. Uczennice wraz z niemieckim opiekunem jechały do przeznaczonego dla nich zakładu pracy, gdzie zostały poinformowane o zakresie swoich obowiązków, podpisywały umowę z pracodawcą, a następnie przystępowały do wykonywania przydzielonych im zadań. W następnych dniach uczennice musiały już same dotrzeć do miejsca pracy i samodzielnie porozumiewać się z ludźmi, z którymi przyszło im pracować. Wszystkie praktykantki sumiennie i rzetelnie wykonywały przydzielone im prace,a zatrudniające je zakłady pracy chwaliły ich punktualność, pracowitość i gotowość do współpracy. Uczennice miały okazję poznać nowe potrawyi sposób ich przyrządzania, sposób organizacji pracy w zakładach gastronomicznych w Niemczech, a także sprawdzić, czy potrafią poradzić sobie w obcojęzycznym środowisku.
Największą atrakcją czasu wolnegobyła wycieczka do Drezna. Podziwialiśmy tam Nikolaikirche z cudownie ocalonym z pożaru obrazem, odbudowany dopiero po zjednoczeniu Niemiec potężny kościół Frauenkirche, pałac królewski z pomnikiem Augusta II i katedrą, Semperoper oraz pałac Zwinger. Spacerowaliśmy pięknymi, położonymi nad Łabą tarasami Brühla.
Zwiedziliśmy też bardzo nowoczesne i piękne ZOO w Lisku oraz lipski Panometer, czyli namalowaną w naturalnej wielkości panoramę Lipska po bitwie narodów w 1813 r.
Marta Szudy
CZAS NA POZNANIE SIĘ !!!
Tradycją naszej szkoły staje się organizowanie wyjazdów integracyjnych dla uczniów klas pierwszych naszego technikum. Dnia 17 .09.2015 r . odbyła się wycieczka do Czarnej. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy I Technikum Hotelarskiego, Żywienia i Usług Gastronomicznych, Logistycznego, Kelnerskiego. Młodzież pod opieką Jolanty Zebzdy, Joanny Kunysz i Roberta Rumana miło spędzili czas: grillując, śpiewając, tańcząc, grając w piłkę, spacerując po lesie.
Piękna pogoda, czyste leśne powietrze, fajna atmosfera sprawiły że młodzież i nauczyciele mieli okazję lepiej się poznać i pogawędzić .
Wycieczka okazała się bardzo udana co widać to na zdjęciach w galerii!
W dniu 13.09.2015r. odbyły się obchody „Święta Dyni” w Korniaktowie Południowym. Uczniowie naszej szkoły: Patrycja Nawrót, Grzegorz Kaczor, Krystian Kielar, Artur Majkut, Zbigniew Wacnik wraz z opiekunem Panią Joanną Niźnik, po raz kolejny zostali zaproszeni na uroczystość w celu przeprowadzenia warsztatów carvingu. Najpopularniejszymi owocami i warzywami używanymi w carvingu są arbuzy, melony, dynie, papaje, ananasy, rzodkiew, buraki, selery, marchewki. W tradycyjnym tajskim carvingu używa się tylko klasycznego noża tajskiego. Najczęściej tworzy się motywy roślinne, czasem zwierzęce. Popularne są także dodatkowe ozdoby w postaci liści lub gałązek.
W programie tegorocznego „Święta Dyni” znalazła się między innymi prezentacja i degustacja potraw z dyni, występy kapel i zespołów tanecznych. Młodzież miała okazję zaprezentować swoje umiejętności rzeźbiarskie podczas konkursu na najpiękniejszy lampion z dyni.
Uczniowie w sposób bardzo ciekawy zaprezentowali swoje umiejętności. Warsztaty rzeźbienia w owocach i warzywach cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno osób dorosłych jak również dzieci i młodzieży.