Uczniowie technikum hotelarskiego Maciej Magoń i Jakub Bar uczestniczyli w eliminacjach Okręgowych Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Olimpiada odbyła się 14 stycznia 2015r. w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Nasi reprezentanci uzyskali wysoką pozycję znajdując sie w grupie 30 najlepszych uczestników z całego kraju. Tym samym zakwalifikowali sie na eliminacje centralne olimpiady, które odbędą sie w kwietniu w Kołobrzegu. Opiekunem olimpijczyków jest Pani Jolanta Zebzda - nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Edyta Brzezińska i Damian Bosak z klasy III technik żywienia i usług gastronomicznych po eliminacjach szkolnych byli reprezentantami naszej szkoły w XIX Okręgowej Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności, która to odbyła się w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie w dniu 9 stycznia 2015r. W olimpiadzie wzięło udział 60 uczniów z 30 szkół średnich z całego Podkarpacia. Nasi uczniowie uzyskali wysokie wyniki, pokonując uczestników z innych szkół ponadgimnazjalnych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! :)
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
W dniu 10 grudnia 2014r. w sali konferencyjnej Hotelu Rzeszów odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów.
W uroczystości tej uczestniczyła również uczennica klasy III technikum hotelarskiego w Zespole Szkół w Wysokiej – Gabriela Śliwińska, stypendystka w roku szkolnym 2014/2015.
Wręczenia dyplomów dokonali: Wojewoda Podkarpacki: Pani Małgorzata Chomycz – Śmigielska oraz Podkarpacki Kurator Oświaty Pan Jacek Wojtas. Program uświetnił występ chóru szkolnego z Przemyśla.
12 stycznia 2015r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z księdzem rektorem Jackiem Tendajem pracującym w odległej Papui-Nowej Gwinei.
Kraj, o którym opowiadał nam ksiądz misjonarz to dla nas egzotyczny rejon świata i ze względu do dużą odległość od Europy mało nam znany. Do miejsca, w którym ksiądz obecnie pracuje czyli państwa położonego w zachodniej części Oceanu Spokojnego, obejmującego wschodnią część wyspy Nowa Gwinea leci się samolotem około dwudziestu godzin. Ludność wyspy składa się z kilkuset plemion władających różnymi dialektami.
Od naszego gościa dowiedzieliśmy się również, że Nowa Gwinea to kraj słabo zurbanizowany i prawie nie posiadający dróg komunikacyjnych. Ludzie żyją w nim bardzo skromnie w ubogich domostwach. Sprzyjający człowiekowi klimat pozwala w razie konieczności na nocowanie nawet na zewnątrz domu.
Dzięki przybyłemu poznaliśmy mentalność zamieszkujących tam ludzi oraz warunki życia w tak odległym od nas rejonie świata.
Zgodnie z coroczną tradycją 19.XII.2014r. w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Wysokiej odbyły się jasełka.
Pomysł urządzania jasełek przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu. To on nakazał zrobić żłóbek, wstawić go do groty, przynieść siana a także przyprowadzić wołu i osła. Zwołał okoliczną ludność i wielbiono Boga dziękując Mu za możliwość zbawienia.
Do Polski jasełka dotarły w XIII wieku. Wystawiano je przy kościołach i klasztorach. Stopniowo pojawiały się w nich coraz to nowe postaci: Herod, diabeł , krakowiacy itd. Dzisiaj jasełka wystawiane są w teatrach, przy parafiach a także w szkołach.
W Zespole Szkół im. T.Kościuszki w Wysokiej uczniowie wystąpili z bożonarodzeniowym przesłaniem prezentująć jasełka. Przygotowali specjalne kostiumy i scenografię nawiązującą do Betlejem. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie , Herod, anioł, pasterze i diabeł. Aktorzy z przjęciem odtwarzali swoje role i przedstawiali okoliczności przyjścia Zbawiciela na ziemię.
Jasełka zostały poprzedzone obrazami tragicznych wydarzeń w dziejach ludzkości, przynoszących cierpienia często tym, którzy na nie nie zasłużyli. Widokom grozy towarzyszyła muzyka , która zwiększała intensywność przeżyć.
Pomimo, że historię o narodzinach Chrystusa opowiadano już wiele razy i na wiele sposobów ale nic nie straciła ona na aktualności. Nic piękniejszego nie przydarzyło się ludzkości ponad to, że Bóg przyszedł na świat jako człowiek, by pokazać jak bardzo nas kocha.
W ramach działania szkoły w środowisku uczestniczyliśmy w Kiermaszu Świątecznym organizowanym przez Ośrodek Kultury w Wysokiej. Na kiermaszu zaprezentowaliśmy bardzo wiele ciekawych wyrobów rękodzieła związanych tematycznie z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia: stroiki, ozdoby choinkowe, pierniczki i wiele innych. Wszystkie wyroby zostały wykonane w naszej szkole:)
W naszej szkole 4 grudnia 2014 r. zorganizowano Dzień Hotelarstwa i Gastronomii. W tym roku obchody odbyły się pod hasłem “Modnie i ze smakiem". Imprezie towarzyszyły występy muzyczne, scenki kabaretowe, występy taneczne, konkursy sprawnościowe oraz pokaz barmański i pokaz mody. Wystąpili uczniowie ZS w Wysokiej, a także dziecięcy zespół taneczny “Contrast" z Kraczkowej. Uczniowie mogli spróbować potraw przygotowanych przez uczniów szkoły oraz poznać sposób ich przyrządzania. Przez cały czas uczniowie technikum przygotowywali zakąski dla zaproszonych gości. Imprezę prowadzili Paulina Borowiec i Przemysław Woś. Zobacz film i więcej zdjęć: Dzień Hotelarstwa i Gastronomii.
W dniach od 17 do 21 listopada 2014 roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucenia Palenia. Na korytarzu szkolnym higienistka szkolna z grupą uczennic zorganizowała punkt badania SMOKOLAJZEREM (urządzenie badające zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu) oraz dużą ilość ulotek dotyczących szkodliwości palenia.
Wszystkie osoby, które wzięły udział w akcji otrzymały mandarynki. W tych dniach
w wybranych klasach przeprowadzono również godzinę wychowawczą pod hasłem „Papierosy – nie dziękuję” przygotowaną na bazie materiałów promujących zalecenia „Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”.
Palenie tytoniu stanowi jeden z większych problemów społecznych w Polsce a jego skutki dotykają nie tylko palaczy, ale także osób niepalących. Szkody zdrowotne będące następstwem palenia papierosów są wielonarządowe. Palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych w populacji ogólnej czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz nowotworów.
Pomyślcie i podpiszcie się pod hasłem: "NIE PALĘ, BO LUBIĘ"
LEKCJA BIOLOGII NA ŻYWO
W dniu 18 listopada 2014r. odbyła się w naszej szkole lekcja biologii "na żywo". Podczas prezentacji uczniowie mieli niecodzienną okazję obejrzeć okazy egzotycznych węży, takich jak: boa tęczowy, boa dusiciel, pyton tygrysi w odmianie albinotycznej oraz wąż smugooki. Program poprowadziła serpentolog, pani mgr Magdalena Bruzda z Agencji Impresaryjno-Artystycznej "KLAPS-ART" z Krakowa.
W programie prezentowano okazy poszczególnych węży oraz treści programowe z zakresu biologii gadów dotyczące ich morfologii, fizjologii, sposobów rozmnażania i odżywiania oraz warunków hodowli. Prowadząca poruszyła tematy dotyczące środowiska bytowania przedstawionych gatunków oraz ich zachowania i przyzwyczajenia. Każdy z prezentowanych węży posiadał swoje imię, a publiczność mogła dotykać i głaskać zwierzęta, przełamując barierę strachu i nieufności. Można było również zobaczyć i dotknąć wylinki zrzucanej przez węża podczas jego wzrostu. Spotkanie miało na celu rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i postaw badawczych u widzów oraz propagowanie szacunku do zwierząt, odpowiedniego ich traktowania oraz odpowiedzialności właściciela za zwierzę.
W dniu 19.11.2014r. odbyła się w naszej szkole wywiadówka dla rodziców uczniów technikum. Młodzież z tej okazji przygotowała pokaz kulinarny połączony wraz z kiermaszem. Rodzice mieli możliwość zobaczenia kompozycji z wykorzystaniem carvingu i zakupienia wyrobów świątecznych wykonanych przez uczniów np. pierniczków, stroików świątecznych, ozdób choinkowych z lukru plastycznego, kartek świątecznych. Ponadto uczniowie przygotowali ciasto z jabłkami w ramach poczęstunku dla przybyłych rodziców. Więcej zdjęć w galerii.
W prace zaangażowali się nauczyciele: Joanna Cyran, Donata Babiarz, Joanna Niżnik oraz p. bibliotekarz Małgorzata Jędrejasz. Kiermasz obsługiwali uczniowie klasy II TŻiUG: Agata Czarnota, Krystian Kielar, Grzegorz Kaczor.
Wycieczka dydaktyczna do rzeszowskich hoteli
Uczniowie klas I Kelner i Technik Hotelarstwa pod opieką nauczycieli zawodu Pani Jolanty Zebzdy i Pani Lidii Sękowskiej odbyli niezwykłą wycieczkę do trzech najciekawszych hoteli rzeszowskich, 4-gwiazdkowych: Hotelu Rzeszów i Grand Hotelu oraz jedynego w mieście 5-gwiazdkowego Hotelu Bristol.
Te nowoczesne obiekty ze wspaniałą, oryginalną aranżacją wnętrz, zarówno pokoi hotelowych jak i sal konferencyjnych oraz restauracji sprawiły na młodzieży ogromne wrażenie. Każdy z hoteli, choć podobny z racji spełnianych standardów hotelowych, zachwyca swoją oryginalnością i niepowtarzalną specyfiką oraz wysoką jakością serwowanych dań.
Hotel Bristol to idealne połączenie nowoczesnego wzornictwa i komfortu, natchnione regionalnym stylem. Na uwagę zasługują otwarte przestrzenie kuchenne w restauracji Wesele i Zen Sushi oraz Stary Browar Rzeszowski.
W Grand Hotelu każdy z pokoi został indywidualnie zaprojektowany: dominują miękkie wykładziny, żywe kwiaty, różnorodność barw, wyszukane oświetlenie, które na długo pozostają w pamięci.
Hotel Rzeszów to miejsce gdzie historia przeplata się z nowoczesnością i ekskluzywnym wystrojem. Szczególnie zachwycający jest obraz panoramy Rzeszowa z tarasu widokowego, a także restauracja- oranżeria.
Z pewnością możliwość obserwowania "na żywo" pracy w hotelach utwierdziła młodzież w przekonaniu, iż dobrze wybrali swoją drogę zawodową, większość z nich już nie może doczekać się praktyk zawodowych, które dzięki uprzejmości kierownictwa w/w Hoteli uczniowie naszej szkoły rokrocznie w nich odbywają.
A niektórzy, po ukończeniu szkoły, z pewnością znajdą w nich wymarzoną pracę, tak jak nasi absolwenci: Ewelina i Gosia, które spotkaliśmy w Grand Hotelu, czy Wojciech pracujący w Hotelu Bristol.
W każdym z Hoteli zostaliśmy, jak zawsze bardzo ciepło przyjęci, młodzież wysłuchała profesjonalnych informacji na temat pracy hoteli, miała możliwość obejrzenia recepcji, pokoi hotelowych, sal konferencyjnych oraz restauracji, za co... Bardzo Gorąco Dziękujemy!!!
Autor: Lidia Sękowska
Pogadanka w Publicznym Przedszkolu w Wysokiej
Na zaproszenie p. Dyrektor Publicznego Przedszkola w Wysokiej dnia 29.10.2014 uczniowie klasy II TŻiUG Grzegorz Kaczor oraz Krystian Kielar wraz z opiekunem p. Joanną Cyran gościli z wizytą w grupie starszaków. Podczas wizyty odbyła się pogadanka na temat zdrowego odżywiania się. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, z ciekawością i ogromnym zaangażowaniem wykonywały sałatkę owocową, która wszystkim smakowała. W dniu następnym dzieci odwiedziły naszą szkołę oraz pracownię gastronomiczną gdzie mogły obserwować uczniów podczas wykonywania potraw. Więcej w Galerii
Najaktywniejsza szkoła w zakresie zbiórki zużytych baterii
Publiczne Gimnazjum w Wysokiej znalazło się w gronie najaktywniejszych placówek w zakresie zbierania zużytych baterii w województwie podkarpackim. W związku z tym Marszałek Województwa Podkarpackiego zaprosił uczniów wraz z opiekunem tej akcji Małgorzatą Bieniasz na konferencję poświęconą podsumowaniu efektów zbierania baterii w placówkach oświatowych województwa podkarpackiego oraz na wykład o tematyce: „Wielkie sprawy małych baterii”, poprowadzony przez M. Ruszałę, Członka Stowarzyszenia „EKOSKOP” w Rzeszowie. Podczas spotkania nagrodzone zostały szkoły, które wykazały się najlepszym wynikiem w zbieraniu baterii w przeliczeniu na 1 ucznia. Nasza szkoła zajęła czołowe miejsce w konkursie i otrzymała w nagrodę sprzęt sportowy - cymbergaj „AIR HOCKEY”. Więcej w Galerii.
W dniach 23-24 października 2014 roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Na korytarzu szkolnym Pani higienistka zorganizowała punkt pomiaru ciśnienia oraz obliczania BMI. Wszystkie osoby, które wzięły udział w akcji otrzymały jabłko. W tych dniach w wybranych klasach wyświetlono również prezentacje multimedialną na temat „Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, ze szczególnym zwróceniem uwagi na aspekt otyłości. Więcej w Galerii
Zapraszamy uczniów technikum do udziału w projekcie praktyk zagranicznych: „Doświadczenie podstawą sukcesu zawodowego”.
Praktyki obejmują dwutygodniowe wyjazdy do obiektów hotelarsko-gastronomicznych w Niemczech w ramach programu Erazmus+.
Uczestnicy wyjazdu otrzymują potwierdzenia oraz certyfikaty odbytego szkolenia praktycznego.
Informacje o projekcie znajdują się na szkolnej tablicy ogłoszeń oraz regulamin rekrutacji w zakładce internetowej: współpraca z zagranicą.
Zapraszamy!
Gimnazjaliści z Wysokiej górą!
Po raz kolejny nasi szachiści okazali się najlepszymi w Powiecie Łańcuckim!
W dniu 23 października 2014 roku w Markowej odbyła się Powiatowa Gimnazjada w Szachach Drużynowych. Nasza drużyna
składzie: Izabella Niemczak, Marcin Szpunar, Michał Cieszyński i Krystian Cebeńko zdecydowanie wygrała te zawody pokonując wszystkich konkurentów i awansując do następnego szczebla rozgrywek. Nasi zawodnicy przywieźli okazały puchar, który należy się tylko najlepszym! Opiekunem drużyny był pan Wojciech Michna. Więcej w Galerii.
W dniach od 27 czerwca 2014 r. do 30 września 2014 r. grupa uczniów naszej szkoły (technikum hotelarskie) uczestniczyła w ponadprogramowych praktykach zagranicznych w Grecji na Wyspie Rodos. Organizatorem wyjazdu była szkoła przy współudziale Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, z którą szkoła ma podpisaną umowę o współpracy. Młodzież pracowała w sieci hoteli Louis Collossos Hotel na różnych stanowiskach m.in. w barze, restauracji, kuchni i dziale housekeeping`u.
Maciej Magoń uczeń klasy IV Technikum Hotelarskiego: „Odbywając praktyki w Grecji – na Wyspie Rodos, nauczyłem się bardzo wiele, miasto jest piękne, ludzie bardzo sympatyczni, mili i pomocni. Większość z nas, bała się z powodu języka, lecz zapewniam, że nie ma czego się obawiać, ja także trochę się bałem, bo w końcu od komunikacji zależy cała reszta, zarówno w pracy, jak i poza nią. Byliśmy zdani sami na siebie, więc, czy chcieliśmy czy nie, musieliśmy rozmawiać, to od nas samych zależało, czy się przełamiemy i będziemy walczyć ze swoimi słabościami. Będąc tutaj poznałem świat z innej strony. Polecam każdemu taki wyjazd. Naprawdę warto! Rodos to piękna wyspa, którą ciężko opisać słowami. Niesamowita kultura, tradycja - z pewnością niezapomniana przygoda życia. Warta ciężkiej pracy przed wyjazdem jak i po nim. Na praktykach było po prostu super, poznaliśmy nowe smaki, potrawy. Było naprawdę bardzo ciekawie”.
Udział w ponadprogramowych praktykach umożliwił uczniom zdobycie dokumentów potwierdzających odbytą praktykę i zdobycie nowych umiejętności zawodowych – uczniowie otrzymali certyfikat uczestnictwa w praktykach, referencje z zakładu pracy. Mamy nadzieję, że udział w projekcie pozwoli naszym uczniom w przyszłości stanowić konkurencję na rynku pracy. Taka forma praktyki, brak możliwości używania na co dzień języka ojczystego, konieczność dostosowania się do panujących w Grecji zwyczajów, a także poznawanie ciekawych rozwiązań, metod i praktyk w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego pozwoli uczniom na kreatywne łączenie wiedzy teoretycznej z praktyką. Więcej w Galerii
Dnia 12 września 2014r. odbyła się wycieczka integracyjna klasy I gimnazjum wraz z wychowawcą Małgorzatą Bieniasz do Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej. Uczniowie zwiedzali XIX wieczne budynki mieszkalne z ówczesnym wyposażeniem tradycyjny piec do wypalania ceramiki. Pod okiem garncarzy młodzież uczyła się toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie oraz wypalania ceramiki w piecu. Zwiedzili również galerię Władysławy Prucnal. Pod koniec wycieczki na wszystkich czekały świeżo upieczone proziaki z dżemem i masłem. Wszystkie prace, które powstały podczas zajęć garncarskich uczniowie przywieźli do domu.
W dniu 13 października 2014 r. w naszej szkole odbyła sie uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Część artystyczną zaprezentowali uczniowie gimnazjum. Skecze i scenki z życia szkoły rozbawiły uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości.
W dniu 07.09.2014 r. uczniowie naszej szkoły w składzie Paulina Curzytek, Agnieszka Fołta oraz Artur Majkut (klasa III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych) prezentowali swoje umiejętności carvingu na „Święcie Dyni”, odbywającym się w Korniaktowie Południowym. Przeprowadzony pokaz, a w szczególności warsztaty rzeźbienia w owocach i warzywach cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród zgromadzonych gości, a zwłaszcza dzieci i młodzieży. Hasło przewodnie III edycji tej imprezy brzmiało „Dynia na 101 sposobów”. Impreza rozpoczęła się konkursem kulinarnym na najsmaczniejszą potrawę z dyni, w którym wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Białobrzegi. Wszyscy, którzy przybyli na tą imprezę mogli dokonać degustacji różnorodnych potraw przygotowanych z dyni. Część artystyczną uświetniły występy Zespołu Folklorystycznego „Pogranicze” z Rzeszowa oraz Młodzieżowej Kapeli Ludowej „HOP-SIUP” z Albigowej. Podczas imprezy przeprowadzone zostały również konkursy dla dzieci i młodzieży. Opiekunem naszej młodzieży była pani Joanna Niźnik.