SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA

Charakterystyka

1. Wędliniarz dokonuje przerobu mięsa i podrobów na wędliny, wędzonki i wyroby wędliniarskie zgodnie                 z wymogami procesu technologicznego , przy użyciu maszyn i urządzeń. Szacuje zapotrzebowanie na surowce, przyprawy i materiały pomocnicze  na podstawie norm i procedur. Stosuje nowoczesne technik pakowania wyrobów wędliniarskich oraz ich przechowywania.

Jeśli:

• interesujesz się żywnością
  • myślisz o podjęciu nauki w szkole zawodowej
  • chciałbyś prowadzić własną działalność gospodarczą
  • chcesz rozwijać zainteresowania związane z przemysłem mięsnym

podejmij naukę w Branżowej Szkole I stopnia w zawodzie wędliniarz w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Wysokiej.

2. Informacje dodatkowe

Szkoła organizuje:

kursy, np. kurs barmański, baristy, kelnerski w ramach projektu „Dobry zawód – lepsza przyszłość”,
pokazy mistrzów kuchni: np. Grzegorza Olejarki,
zajęcia w ramach kółka gastronomicznego.
Dzięki temu nauczysz się: łączyć kreatywność z wiedzą z zakresu nowych technik oraz będziesz miał możliwość poszerzenia swoich kwalifikacji zawodowych.

Egzamin z kwalifikacji SPC.04 Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych odbywa się w trzeciej klasie. Po zdanym egzaminie oraz ukończeniu szkoły otrzymasz dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: wędliniarz.

Możesz  kontynuować naukę w Szkole Branżowej II Stopnia, w której możesz uzyskać potwierdzenie kwalifikacji  SPC.07 Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych i otrzymać dyplom                      w zawodzie Technik technologii żywności.

Ukończenie Branżowej Szkoły II Stopnia umożliwia zdawanie egzaminu maturalnego.

3. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia

Kwalifikacja 1:

SPC.04.  Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych

4. Sylwetka absolwenta

Absolwent kończący szkołę w zawodzie wędliniarz będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych           w zakresie:

• dokonywania rozbioru tusz zwierząt rzeźnych oraz wykrawania mięsa;
  • magazynowania i przygotowywania mięsa do dystrybucji,
  • obsługiwania maszyn i urządzeń stosowanych w przetwórstwie mięsa,
  • wykonywania prac związanych z produkcją przetworów mięsnych i tłuszczowych,
  • magazynowania i przygotowywania przetworów mięsnych i tłuszczowych    do dystrybucji,
  • rozpoznawania cechy ras i typów, użytkowych zwierząt rzeźnych oraz ich klasyfikowania i określania rodzajów mięsa i przetworów mięsnych,
  • wykorzystywania receptury wędlin,
  • nowoczesnych techniki pakowania wyrobów wędliniarskich oraz ich przechowywania,
  • zasady uboju zwierząt oraz rozbiórki poubojowej,
  • wędlin i wyrobów występujących w kuchni polskiej i kuchniach innych narodów,
  • prowadzenia własnego zakładu przetwórstwa mięsnego

5. Wędliniarz znajdzie zatrudnienie w:

• zakładach mięsnych (masarniach, ubojniach)
  • hipermarkety posiadające własny dział rozbioru mięsa i produkcji wędlin,
  • punkty zbytu mięsa i jego przetworów,
  • może także prowadzić własną firmę przetwórstwa mięsa.

6. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia

Zawód wędliniarza można zdobyć w Branżowej Szkole I Stopnia w Zespole Szkół  im. Tadeusza Kościuszki                    w Wysokiej. Uczniowie  szkoły umiejętności zawodowe zdobywają w systemie kształcenia dualnego, czyli nie tylko na zajęciach lekcyjnych,   ale również w czasie praktyk, odbywanych w zakładach przetwórstwa mięsnego. Dodatkowe praktyki zagraniczne, których odbycie proponuje się uczniom, pozwalają im na zdobycie dodatkowych kompetencji zawodowych i językowych.

*materiały filmowe zamieszczone w prezentacji wykorzystano z zasobów portalu www.doradztwo.ore.edu.pl

tel./fax (17) 225 59 04 Gimnazjum