1. Piekarz jest osobą odpowiedzialną za organizację procesu i wykonawstwo wypieku chleba oraz – coraz częściej – za produkcję galanterii piekarskiej, np. rogali, chałek, bułek słodkich i drożdżówek. Podstawowym zadaniem piekarza jest wyprodukowanie pieczywa o jakości oczekiwanej przez klientów. Odpowiada on za właściwe przygotowanie mieszanek mąk i dodatków. Do obowiązków piekarza należy też przygotowanie ciast zgodnie z recepturą, prowadzenie ich fermentacji z zachowaniem wszystkich parametrów technologicznych, następnie dzielenie i kształtowanie ręczne lub mechaniczne kęsów ciasta. Rozrost końcowy uformowanego ciasta odbywa się w komorach rozrostowych lub w pomieszczeniach piekarni. Wyrośnięte kęsy ciasta trafiają do pieca piekarskiego, gdzie pod nadzorem piekarza są wypiekane z zachowaniem zasad technologicznych. Pieczywo po wypieku trafia do magazynu wyrobów gotowych a następnie do punktów sprzedaży.
Zawód piekarza możesz zdobyć, ucząc się w 3-letniej Szkole Branżowej I Stopnia w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Wysokiej.
2. Informacja dodatkowe
Szkoła organizuje:
Dzięki temu nauczysz się: łączyć kreatywność z wiedzą z zakresu nowych technik oraz będziesz miał możliwość zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych.
Egzamin z kwalifikacji SPC.03 Produkcja wyrobów piekarskich odbywa się w trzeciej klasie. Po zdanym egzaminie oraz ukończeniu szkoły uczeń otrzymuje dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: piekarz.
Absolwent po zakończeniu szkoły może kontynuować naukę w Szkole Branżowej II stopnia, w której może uzyskać potwierdzenie kwalifikacji SPC.07 Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych i otrzymać dyplom w zawodzie Technik technologii żywności.
Ukończenie Branżowej Szkoły II Stopnia umożliwia zdawanie egzaminu maturalnego.
3. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia
Kwalifikacja 1:
SPC.03. Produkcja wyrobów piekarskich
4. Sylwetka absolwenta
Absolwent kończący szkołę w zawodzie piekarz będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
5. Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie piekarz może podejmować pracę w zakładach piekarskich, rzemieślniczych i przemysłowych, zakładach gastronomicznych oraz w punktach zbytu pieczywa. Absolwent może także samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.
6. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia
Zawód piekarza można zdobyć w Branżowej Szkole I stopnia w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiej. Uczniowie szkoły umiejętności zawodowe zdobywają w systemie kształcenia dualnego, czyli nie tylko na zajęciach lekcyjnych, ale również w czasie praktyk, odbywanych w zakładach przetwórstwa mięsnego. Dodatkowe praktyki zagraniczne, których odbycie proponuje się uczniom, pozwalają na zdobycie dodatkowych kompetencji zawodowych i językowych.
*materiały filmowe zamieszczone w prezentacji wykorzystano z zasobów portalu www.doradztwo.ore.edu.pl