DRODZY ÓSMOKLASIŚCI !
Nadszedł czas na wybór nowej szkoły. Być może jest to pierwsza samodzielna i trudna decyzja, jaką musicie podjąć. Będąc młodą osobą, ciężko jest zadecydować, co chce się robić w życiu. Dlatego chcemy Wam przybliżyć specyfikę kierunków kształcenia jakie oferujemy, aby ten wybór był łatwiejszy.
Nasza szkoła prowadzi kształcenie w branży gastronomiczno-hotelarskiej.
Technik żywienia i usług gastronomicznych - to kierunek dla ludzi z pasją, którzy chcą profesjonalnie przygotowywać potrawy i napoje, organizować przyjęcia okolicznościowe oraz wyżywienie dla różnych grup ludności, a także dla osób dbających o zdrowy tryb życia i lubiących przygody ze sztuką kulinarną.
Rozwijający się prężnie przemysł turystyczny – powstawanie hoteli, restauracji, lokali gastronomicznych – oraz moda na „zdrową kuchnię” stwarzają duże możliwości rozwoju i czynią ten kierunek bardzo atrakcyjnym na rynku pracy.
Uczniowie kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych uzyskują dodatkowo specjalizację: dietetyk/cukiernik.
Szkoła realizuje liczne projekty finansowane z funduszy europejskich. Obecnie w ramach projektu „Dobry zawód – lepsza przyszłość” uczniowie odbywają płatne, miesięczne staże w renomowanych obiektach gastronomiczno-hotelarskich w regionie oraz zdobywają certyfikaty na organizowanych przez szkołę kursach baristycznych, barmańskich i kelnerskich.
Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
Technik żywienia i usług gastronomicznych znajdzie zatrudnienie w restauracjach, barach, kawiarniach, w placówkach żywienia zamkniętego jako: szef kuchni, manager zakładu gastronomicznego, organizator imprez, okolicznościowych, mistrz sztuki kulinarnej, pracownik firmy cateringowej, doradca w zakresie prawidłowego żywienia, organizator usług cateringowych, dietetyk.
Kształcenie praktyczne odbywa się w nowocześnie wyposażonych pracowniach: gastronomicznej, pracowni obsługi konsumenta oraz w renomowanych zakładach gastronomicznych. Jakość świadczonych usług, profesjonalizm oraz możliwości realizowania się uczniów są priorytetem w wyborze obiektów do odbywania praktyk zawodowych.
Rynek gastronomiczny rozwija się niezwykle dynamicznie, wciąż pojawia się mnóstwo nowych lokali hotelarsko-gastronomicznych. Są to zarówno małe, rodzinne restauracje czy cukiernie, ale też restauracje hotelowe i sieciowe. W każdym z tych miejsc potrzebni są kelnerzy. Tak więc zapotrzebowanie jest duże, a możliwości pracy wiele.
Kelner lub kelnerka to osoba, która reprezentuje restaurację. To w dużej mierze od niej zależy, jak goście będą wspominać wizytę w lokalu i czy zdecydują się do niego wrócić. Widać więc wyraźnie, że chcąc wykonywać pracę kelnera, trzeba lubić kontakt z ludźmi.
Nauka w szkole przygotowuje do profesjonalnej obsługi gości. Technik usług kelnerskich to wielokierunkowy zawód, gdzie istotna jest fachowa wiedza. Nauczycie się, jak należy dbać o stanowisko pracy, przygotowywać lokal na przyjęcie gości, dopasowywać wystrój pomieszczenia do rodzaju przyjęcia, przyjmować zamówienia, doradzać gościom przy wyborze potraw i odpowiednio je reklamować oraz podawać do stołu. Program nauczania obejmuje również naukę przyrządzania podstawowych potraw i napojów, nakrywania do stołu, naukę obsługi urządzeń niezbędnych w pracy kelnera, jak również zagadnienia związane z zarządzaniem lokalem, marketingiem czy finansami.
Zajęcia ćwiczeniowe i praktyczne realizowane są w nowoczesnej pracowni obsługi konsumenta. Na poniższych zdjęciach uczniowie przygotowują salę konsumencką do obsługi, nakrywają stoliki, ale też przygotowują śniadania hotelowe, przyrządzają i dekorują kawę, koktajle czy też serwują dania z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu (wózek do flambirowania).
Technik hotelarstwa
Zawód technik hotelarstwa jest zawodem atrakcyjnym na rynku pracy, gdyż umożliwia pracę wszędzie tam, gdzie istnieje baza noclegowa oraz oferowane są tego typu usługi. Organizatorzy usług hotelarskich znajdują pracę we wszelkiego rodzaju zakładach hotelarskich tj. hotelach, motelach, pensjonatach, domach wycieczkowych. Mogą także znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach żeglugowych, turystycznych. W hotelarstwie można również pracować „ na własny rachunek”, założyć własny pensjonat czy hotel.
Uczniowie w technikum hotelarstwa przygotowują się do profesjonalnej obsługi gości: prowadzenia biura i bezpośredniej obsługi klienta, organizacji przyjęć, bankietów, imprez sportowo-rekreacyjnych i rozrywkowych, prowadzenia dokumentacji zakładu, organizowania usług hotelarskich i usług dodatkowych, profesjonalnej obsługi komputera i programów branżowych, posługiwania się językiem obcym, obsługą gości w sali konsumenckiej. Przygotowanie zawodowe odbywa się w pracowniach: hotelarskiej, obsługi konsumenta oraz lokalnych zakładach hotelarskich.
Technik hotelarstwa jest zawodem o charakterze usługowym, w związku z tym w całym toku nauczania zwraca się szczególną uwagę na kształcenie umiejętności dotyczących prawidłowego zachowania, postawy, nawyków, sposobu reagowania na życzenia klienta hotelowego oraz właściwą obsługę, odwołując się stale do zasad etyki i kultury zawodowej.
Absolwenci kierunku technik hotelarstwa nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Z każdym rokiem przybywa nowych hoteli, pensjonatów, domów wczasowych, kurortów SPA, których oferta trafia do coraz szerszej grupy klientów, a co za tym idzie istnieje potrzeba zatrudniania wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej.
,
SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA (nauka trwa 3-lata)
Kucharz
Kucharz jest poszukiwanym zawodem na rynku pracy. Jeśli lubisz przyrządzać posiłki, umiesz się odnaleźć w kuchni i wykorzystywać jej wyposażenie oraz posiadasz wyostrzony zmysł smaku i węchu, to predyspozycje do wykonywania zawodu już masz.
Kelner
Kelner to jeden z najważniejszych zawodów gastronomicznych, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność i jest poszukiwany na rynku pracy. Absolwenci tego kierunku poszukiwani są przez pracodawców prowadzących zakłady gastronomiczne.
Co wyróżnia naszą szkołę?
SERDECZNIE ZAPRASZAMY