Informujemy, że w dniu 20.04.2021r. (wtorek) o godz.17 odbędzie się na platformie Teams Zdalna Wywiadówka. Prosimy o liczny udział w spotkaniu.
Od poniedziałku, 19 kwietnia br. uczniowie i słuchacze przystępujący do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji czerwiec-lipiec br., mogą realizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.
Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu dla tych uczniów i słuchaczy mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.
Podstawa prawna:
Regulamin konkursu „ Recykling – tyle zysku ile z odzysku”
Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Wysokiej
I. CELE KONKURSU:
II. TERMIN:
III. CZAS I MIEJSCE:
IV. FORMA KONKURSU:
V. OCENA:
VI. NAGRODY:
VII. ŹRÓDŁA:
https://naszesmieci.mos.gov.pl/
Do 18 kwietnia 2021r. zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu będą prowadzone zdalnie.
Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof!
Powszechne ubezpieczenie zdrowotne!
W dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce. W 2021 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia to - Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof! Powszechne ubezpieczenie zdrowotne!
Motyw przewodni związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Obecna sytuacja, podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia a przede wszystkim rolę personelu medycznego w czasie pandemii. Nie bez znaczenie pozostają związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym, które mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie. W tym okresie powinniśmy szczególne dbać o zdrowie fizyczne, jak i niezwykle ważne zdrowie psychiczne.
Poniżej przedstawiamy 10 rad jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii:
1. Nie pozwól, by nadmiar informacji pogorszył Twój nastrój
2. Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób
3. Codziennie przez co najmniej 30 min uprawiaj bezpieczną dla Ciebie i innych aktywność fizyczną
4. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne - odżywiaj się prawidłowo, zadbaj o odpowiednio długi sen
5. Jeśli przebywasz w domu, zaplanuj jak spędzić czas izolacji
6. Postaraj się utrzymywać stały plan dnia
7. Dbaj o bezpieczeństwo w sytuacji kiedy musisz wyjść z domu
8. Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek
9. Zastanów się, czy komuś z Twoich bliskich lub sąsiadów nie jest potrzebna pomoc
10. Chorzy i te osoby, które czekają na wyniki badań, czy odbywają kwarantannę wymagają szczególnej troski i opieki
W czasie pandemii nie można zapominać o zasadach zdrowego żywienia, które bardzo obrazowa przedstawia Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej zamieszczona poniżej.
Dbajmy o zdrowie swoje i swoich najbliższych w tym trudnym czasie, pamiętając słowa Arthura Schopenhaura ,,Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym”.
Joanna Kunysz
Bibliografia:
https://www.gov.pl/web/psse-konin/swiatowy-dzien-zdrowia-2021
https://www.gov.pl/web/koronawirus/10-rad-dla-wszystkich-jak-chronic-zdrowie-psychiczne-podczas-epidemii
http://www.izz.waw.pl/zasady-prawidowego-zywienia
W dniu 29 marca b.r. rozstrzygnięto konkurs ,,Życie i działalność Tadeusza Kościuszki – patrona Zespołu Szkół w Wysokiej”, zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Łańcut.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach:
Forma literacka:
I miejsce: Nina Kielar SP Wysoka
II miejsce: Nikola Blajer SP Handzlówka
III miejsce: Zofia Piekutowska SP Albigowa
wyróżnienia: Marlena Blajer SP Wysoka
Wiktoria Skiba SP Wysoka
Forma plastyczna:
I miejsce: Julia Ogorzały SP Wysoka
II miejsce: Maksymilian Dziobak SP Cierpisz
III miejsce: Jakub Balawender SP Cierpisz
wyróżnienia: Maja Naróg SP Kraczkowa
Danuta Cwynar SP Albigowa
Forma multimedialna:
I miejsce: Bartosz Nosek SP Wysoka
II miejsce: Wiktor Szydełko SP Kraczkowa
III miejsce: Tomasz Babij SP Wysoka
wyróżnienia: Wojciech Przystaś SP Sonina
Jan Nowosiad SP Sonina
Wszystkim uczestnikom konkursu a w szczególności nagrodzonym GRATULUJEMY.
Ze względu na sytuację związaną z COVID – 19 nagrody zostaną wręczone w późniejszym terminie o czym poinformujemy na stronie internetowej szkoły oraz telefonicznie.
Organizatorzy
Informujemy, że dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych są: 30,31 marca 2021r. (za dzień 11, 12 stycznia 2021r. - egzamin zawodowy klas czwartych, cz. teoretyczna i praktyczna).
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest obchodzony 2 kwietnia. Został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru. Przyjmuje się, że autyzm jest, obok m.in. chorób nowotworowych i cukrzycy, jednym z najpoważniejszych zdrowotnych zagrożeń cywilizacyjnych XXI wieku.
Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu i są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania oraz bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski.
Czym jest autyzm? Autyzm nie jest chorobą, gdyż nie można go wyleczyć; a ze względu na to, że jest to zaburzenie coraz bardziej powszechne, warto być świadomym, czym jest autyzm i jak zachować się w kontaktach z osobami z autyzmem. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym powodującym trudności w prawidłowym funkcjonowaniu sfery społecznej, emocjonalnej, poznawczej oraz w komunikowaniu się z innymi osobami. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. Autyści są wśród nas i zabarwiają świat na niebiesko, ich wewnętrzny świat może pozostać niepoznany, ale trudności zewnętrzne z jakimi się zmagają są bardzo namacalne.
W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Według ostrożnych szacunków w Polsce na autyzm cierpi dziś ponad 30 tys. osób (w tym 20 tys. dzieci oraz 10 tys. osób dorosłych), a zaburzenia ze spektrum ujawnią się u jednego na 80 urodzonych w tym roku dzieci. Prowadzone na świecie badania epidemiologiczne wskazują, że wciąż wzrasta odsetek dzieci z autyzmem. Z najnowszych badań wynika, że w krajach o zaawansowanym poziomie rozwoju cywilizacyjnego autyzm staje się najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u dzieci.
W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 sekretarz generalny ONZ podkreślił, że: „Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności”.
Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Niech poczują się wyjątkowo, wiedząc, że te podświetlone na niebiesko budynki, niebieskie akcenty w ubraniu są specjalnie dla nich. Inność może być trudna, wpisana jest w nasze życie chociażby z faktu uczestnictwa w różnych grupach, np. kulturowych, społecznych, zawodowych, które jednak zawsze jakoś różnią się od wszystkich tych, których uczestnikami pozostają inni ludzie. Ale odmienność może przecież wynikać także z różnych uwarunkowań, np. z powodu choroby czy upośledzeń społecznych (fobie, wycofanie społeczne czy inne dysfunkcje). Może i nauczyłeś się jakoś sobie z tym radzić, choć pewnie nigdy nie będzie to dla Ciebie łatwe. A co dopiero ma powiedzieć dziecko, które pewnych rzeczy po prostu nie rozumie. Dlatego tak ważne jest, byśmy nieustannie „uczyli się” nie tylko tolerancji, ale i akceptacji wobec drugiego człowieka. Możemy to robić na wiele sposobów – od tych najprostszych jak nasza indywidualna postawa aprobaty wobec ludzi wokół, poprzez edukację i propagowanie pozytywnych zachowań chociażby poprzez włączanie się w akcje społeczne, takie jak kampania „Polska na niebiesko”, realizowana w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest okazją, aby głośno mówić nie tylko o potrzebach autystycznych dzieci czy dorosłych dotkniętych autyzmem ale i ich rodzin, przyjaciół. W takim dniu warto głośno wyrażać swoje opinie. Żeby uzyskać odpowiedzi na pytania trzeba je zadawać, samemu zacząć szukać odpowiedzi.
Amerykański pisarz Matthew Quick w książce pt. „Wybacz mi, Leonardzie” napisał takie słowa: „Inność to cecha pozytywna. Ale inność jest również trudna.”. Czy rzeczywiście tak jest? Czy ludzie wyróżniający się fizycznie i mentalnie mają podobne doświadczenia? Czy w świecie, w którym każdy myśli o tym, jak zdobywać wciąż więcej i żyć coraz szybciej, stać nas na to, by inność doceniać i rozumieć? Czy jesteśmy na tyle mądrzy, by wiedzieć, czym są tolerancja i akceptacja? Nie bez powodu pojęcia te znalazły się obok siebie, bo ich znaczenie, choć na pierwszy rzut oka wydaje się synonimiczne, wcale takie nie jest. Tolerancja bowiem oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajówi postępowania, choćby były całkowicie odmienne od naszych albo zupełnie z nimi sprzeczne. Tolerancja zatem to stan poszanowania czyjegoś poglądu czy zachowania, ale niekoniecznie zgadzanie się z nimi. Natomiast akceptację rozumie się jako poszanowanie inności, ale jednocześnie aprobatę i uznanie tego czegoś za dobre lub zgodne z oczekiwaniami. To również nienarzucanie innym swoich poglądów. Widać zatem, że tolerancja wcale nie jest tożsama z akceptacją, choć są to pojęcia, o których propagowanie warto zabiegać.
Czy we współczesnym świecie jest zatem miejsce na tolerancję? Myślę, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od stopnia dojrzałości danej osoby, wyznawanych przez nią wartości i otwartości na wszystko to, co w świecie odmienne.
Akceptacja siebie jest bardzo ważna, gdyż dzięki niej jesteśmy pewni siebie, lepiej radzimy sobie w życiu. Jeżeli akceptujemy siebie inni ludzie też nas będą akceptować. Jeżeli sami nie będziemy szanować innych, nie możemy wymagać tego samego od nich. Dlatego bądźmy tolerancyjni i aprobujmy inność, bo tylko w ten sposób czynimy nasze życie znośniejszym, a świat lepszym.
Małgorzata Wiercioch-Sowa
#zbiorkawodylancut
Jeśli nie możesz kupić/przynieść wody, pomóż w inny sposób! Udostępnij na swoim profilu facebookowym informacje na temat zbiórki, lub zgłoś się jako wolontariusz do rozwieszania plakatów w swojej okolicy.
W dniach 22-30.03.2021 r. odbędzie się zbiórka wody butelkowanej dla pacjentów Centrum Medycznego w Łańcucie. Prosimy składać wodę w wejściu do szkoły.
#zbiorkawodylancut
Dziękujemy za wsparcie.
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Szef dla młodych talentów”. Organizatorzy tym razem wyznaczyli chrzan jako surowiec wiodący. Zadanie jak sami określili nie należało do łatwych.
Wyzwanie podjęli: Andżelika Wojnowska z klasy III TŻiUG wykonując zupę krem chrzanową z roladką z ryby, jajkiem i marynowanym chrzanem oraz Nikodem Uchman z klasy II TŻiUG, który wykonał zupę chrzanową z pulpetem z kiełbasy wiejskiej nadziany farszem. Rywalizacja była zacięta ze względu na wysoki poziom wszystkich prac. Tym razem nasi uczniowie nie zdobyli premiowanych miejsc (otarli się o podium). Doceniamy ich wkład pracy i zaangażowanie. Brawa dla nich !!! To nie ostatnie wyzwanie i będziemy w dalszym ciągu zachęcać naszych uczniów by spróbowali swoich sił w tego typu konkursach, które pobudzają kreatywność oraz wyobraźnię. Poniżej prezentujemy ich potrawy.
Joanna Cyran
Informuję, że zajęcia praktyczne w okresie od 22.03.2021r. do 9.04.2021r. zostają bez zmian (w pracowniach szkolnych).
Dyrektor
Dorota Szmuc
Młodzież Technikum hotelarstwa w ramach zajęć praktycznych ćwiczyła sztukę fantazyjnego układania ręczników. Efekty ich prac można zobaczyć w galerii.
Jedną z pierwszych rzeczy, na które zwraca uwagę gość wchodząc do swojego hotelowego pokoju jest łóżko. Na narzutach najczęściej leżą ręczniki, jeśli postaramy się o ich wyjątkowe dekoracje, ułożenie to staną się ciekawym dodatkiem i zachwycą gości hotelowych.
Dekoracyjne składanie ręczników ma swoje korzenie w japońskiej technice orgiami. To prawdziwa sztuka, która została spopularyzowana i dalej jest rozwijana jako element zdobniczy pokoju hotelowego. Fantazyjne składanie wymagające zdolności manualnych, może być ciekawą zabawą i nauką. Każdej osobie, która prowadzi hotel, pensjonat czy spa bez wątpienia przyda się taka lekcja, gdyż kształt jaki przyjmie ręcznik świadczy o pomysłowości jego twórcy, im bardziej oryginalna, tym lepiej. Taka czynność nie zajmie dużo czasu, a gość poczuje się doceniony i wyjątkowy.
Nasi uczniowie corocznie tworzą niepowtarzalne kompozycje, może zainspirujemy i Was…
Opiekun: Jolanta Zebzda
„Zwycięskie wyzwanie”
W dniu 15.03.2021 rozstrzygnięto konkurs organizowany przez Szef dla Młodych Talentów dla uczniów szkół gastronomicznych. Zadanie polegało na podjęciu wyzwania odnośnie wykonania dowolnego pasztetu i jego interpretację na talerzu. Konkurs miał formę on-line ze względu na pandemię. Oceny dokonywał sam Zbigniew Sonik, Szef Kuchni Akademia Inspiracji Makro.
W konkursie wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły: Anna Barnat z klasy I TŻiUG oraz Andżelika Wojnowska z klasy III TŻiUG. Na wykonanie zadania było zaledwie cztery dni. Dziewczyny wykonały cudowne prace. Jury nagrodziło I miejscem Anię za interpretację pasztetu indyczego oraz dobór dodatków i sposób interpretacji. Obie uczennice zasługują na uznanie, wielkie brawa za zaangażowanie, poświęcenie wolnego czasu i odwagę.
Gratulacje!
Joanna Cyran
W dniu 9.03.2021 roku, odbył się II etap szkolnego konkursu " Mój popisowy deser". Komisja w składzie - Pani Dorota Szmuc, Pani Agnieszka Kluz oraz Pan Bogusław Karaś, mieli ciężkie zadanie, ponieważ prace wyglądały smacznie, pięknie i kolorowo... zresztą.... sami zobaczcie. Serdecznie gratulujemy ZWYCIĘZCOM i życzymy dalszych sukcesów.
A jeśli Ty ósmoklasito chcesz tworzyć takie "dzieła" ZAPRASZAMY DO ZESPOŁU SZKÓŁ W WYSOKIEJ