Odwiedź nas

 • 21 Edycja Szlachetnej paczki w naszej szkole :)

  " Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością"

  /Thomas Jefferson/

  W tym roku - tak jak w ubiegłym - nasza szkoła włączyła się do akcji "Szlachetna paczka". Wspólnymi siłami przygotowaliśmy paczkę dla potrzebujących. Pakowania było co nie miara - 52 paczki, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Każdy z nas chyba lubi być Świętym Mikołajem a my tą rolę moglibyśmy pełnić zdecydowanie 365 dni w roku. Zaangażowanie, pomoc, wiara, dobro, umiejętność dzielenia się, szlachetność  - tego uczyliśmy się przez ostatnie dni... Szczęście obdarowanych to największa zapłata za nasz wysiłek :)

  Przy okazji dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji - niech dar serca pomnoży się po stokroć :)

   

 • Piernikowe Mikołajki

 • Nie ma przyjemniejszej drogi do Skandynawii !!!

  Popłyń w rejs jednym z najnowocześniejszych i najbardziej luksusowych promów pływających po Bałtyku!        MF Skania to polski prom pływający na trasie Świnoujście - Ystad od roku 1995.

  Jednostka ma 174 metry długości i 24 metry szerokości. Na pokład może zabrać 260 samochodów osobowych i około 50 samochodów ciężarowych. Dysponuje 626 miejscami w 194 kabinach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami i klimatyzacją, w tym klasy De Luxe oraz posiada 120 bezpłatnych foteli lotniczych. Ponadto na Skanii znajdują się dwa bary, kafeteria, dwie restauracje, bar szybkiej obsługi, dwa sklepy, kasyno, dyskoteka, kącik zabaw dla dzieci i dwie sale konferencyjne – na 60 i 48 osób. Statek nosi nazwę Skanii krainy historycznenej w południowej Szwecji.

  "W dniach 25.11-09.12.2021r. odbyliśmy praktykę zawodową na promie F/M Skania Unity Line. Już od pierwszych chwil naszego pobytu w terminalu zostaliśmy mile przywitani przez ochroniarza, który czekał, aby zaprowadzić nas na pokład promu. Cała załoga przyjęła nas ciepło. Opiekun oprowadził nas po promie, pokazał plan ewakuacji, przedstawił w skrócie zarys pracy jaką będziemy odbywać w poszczególnych działach. Praktyka obejmowała działy takie jak  housekeeping, kafeteria, sekcja dla kierowców, bary, kuchnia. W dziale housekeepingu pomagaliśmy  przy sprzątaniu kabin, ścieleniu łóżek oraz przy przygotowaniu statku do przyjęcia pasażerów. W cafeterii, restauracji oraz sekcji dla kierowców sprzątaliśmy  sale, serwowaliśmy dania z bufetu, obsługiwaliśmy  gości, nakrywaliśmy  do stołu, przygotowywaliśmy dania w kuchni promowej. Wykonywaliśmy także inne drobniejsze prace typu polerowanie sztućców, uzupełnianie porcelany, szkła itp. W barze obsługiwaliśmy gości, serwowaliśmy  koktajle oraz utrzymywaliśmy porządek na sali barowej. Uczestniczyliśmy w alarmie ogólnego zagrożenia, podczas którego musieliśmy udać się do swojego Muster Station . Biorąc udział w praktyce zawodowej na promie M/F Skania zdobyliśmy nowe doświadczenia, mieliśmy okazję sprawdzić swój język obcy (angielski) na ile jesteśmy w stanie porozumieć się z klientem lub gościem. Na zakończenie praktyk otrzymaliśmy opinię w języku polskim i angielskim. Praktyka okazała się niezwykłą przygodą. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy skorzystać z takiej okazji. Jest to przeżycie warte wspomnień. Świetni ludzie, wspaniała atmosfera. Gdyby była taka możliwość, wrócilibyśmy tak na pewno!"

  Praktykanci: Michał, Kamil, Kacper 

 • Mikołajki

  6 grudnia to dzień, na który czekamy wszyscy. Mikołajki, to nie tylko prezenty i luźniejszy dzień w szkole, to także wyjątkowa oprawa, niecodzienny klimat i odrobina magii. Mikołajkowy czas to moment radości, uśmiechu, dzielenia się szczęściem z innymi. Zobaczcie jak uczniowie naszej szkoły spędzili ten dzień z Mikołajem.

 • Czas się poślizgać….

  Czas pandemii niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie, szukamy każdej sprzyjającej okazji by, choć na chwilę zapomnieć o stresującej sytuacji. Wychodząc naprzeciw tym ograniczeniom w dniu 7 grudnia młodzież naszej szkoły wyjechała na Kryte Lodowisko do Dębicy, aby „szlifować” swoje umiejętności w jeździe na łyżwach. Każdy z uczestników mógł do woli skorzystać z tafli lodowiska, ci lepiej jeżdżący pomagali słabszym. Zabawa była przednia, było SUPER. Wszyscy dość zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach wracali do domu. Wielkie podziękowania dla p. Andrzeja Dyrdy za zorganizowanie wyjazdu a wszystkim uczestnikom miłych wspomnień. W niedługiej przyszłości może spotkamy się na stoku narciarskim….

  Zobaczcie jak to wyglądało…. 

 • Konkurs świateczny

  Miesiąc grudzień to czas, kiedy w niemal każdej kuchni unosi się zapach pierników, cynamonu i pomarańczy. Tak też było dzisiaj w naszej szkole, a to za sprawą finału konkursu na domek z piernika. Uczniowie własnoręcznie wykonali przepiękne domki z piernika, wykorzystując cały swój kunszt cukierniczy i artystyczny. Zaproszona komisja dokonała oceny, choć nie było to łatwe zadanie, ponieważ wszystkie domki były wspaniałe. Zdobywcą I miejsca - Anna Barnat, II - Wiktoria Drzał, III - Karolina Niegowska i iV- Patrycja Drzał. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

 • Warsztaty artystyczne

  W dniu 06.12.2021r, w naszej szkole odbyły się warsztaty artystyczne, na których pod czujnym okiem pani Katarzyny Być, młodzież wyczarowała piękne obrazy z „niteczkowymi” aniołkami. Prace te będą wspaniałą ozdobą niejednej dekoracji świątecznej.

  Magia Świąt w naszej szkole już zaczyna działać, zobaczcie te cuda na załączonych zdjęciach.

 • „PROMEM PO ZAWÓD” – NA PROMACH UNITY LINE

  Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wznowiliśmy realizację prestiżowych 2-tygodniowych praktyk na promach „Skania” i „Polonia”.  Dzięki podpisanej kilka lat temu umowy z firmą Unity Line Limited ze Szczecina, młodzież naszej szkoły codziennie w okresie od 11- 25 listopada przemierzała trasę Świnoujście – Ystad. Oto jak opisują: „Dwa tygodnie spędzone na promie "Polonia” Unity Line będziemy na pewno wspominać długimi latami. Nie każdy ma okazję na odbycie takich praktyk. Wstawanie rano ze świadomością, że za oknem jest piękne, niebieskie morze jest ogromną odskocznią od rzeczywistości, jaka jest na lądzie. Praktyki sprawiły, że bardzo otworzyłyśmy się na ludzi, jeszcze bardziej przekonały nas do pracy w zawodzie, jakiego się uczymy w technikum oraz dostarczyły wspomnień do końca życia. Bardzo się cieszymy, że miałyśmy okazję odbyć tak niesamowitą przygodę”. Kolejni uczniowie jeszcze są na morzu (pływają na promie „Skania”). Relacja po powrocie.

  Tak trzymać !!!

   

 • Bożonarodzeniowe warsztaty rękodzieła – część II

  Bożonarodzeniowe skrzaty, papierowe gwiazdy, bałwanki z żarówek, choinki z papieru i piór to temat przewodni drugiej części warsztatów rękodzieła bożonarodzeniowego, które odbyły się w dniu 1.12.2021 w Zespole Szkół. Uczniowie,w miłej atmosferze tworzyli dekoracje, które ozdobią nie tylko wnętrze naszej szkoły, ale też wprowadzą świąteczny charakter do wnętrz naszych domów.

  Spójrzcie na zdjęcia i sami oceńcie efekt ich prac!

 • Żywe Muzeum

  Żywe Muzeum

   

  Klasa I TŻiUG uczestniczyła 2 grudnia w grze terenowej  „Żywe Muzeum” . W ramach gry, uczniowie przeszli w Rzeszowie trasą związaną z historią i działalnością „Solidarności”. Posługując się załączoną mapą i opisem uczestnicy szukali zaznaczonych miejsc i wykonywali  zadania. W Kościele Farnym w Rzeszowie oraz Klasztorze oo. Bernardynów wysłuchali relacji świadka historii tamtych wydarzeń, w siedzibie IPN obejrzeli krótki dokumentalny film. Organizatorami przedsięwzięcia byli:  Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz Instytut Pamięci Narodowej.

 • Bożonarodzeniowe warsztaty rękodzieła

  29 listopada 2021 roku w Zespole Szkół odbyła się pierwsza część warsztatów rękodzieła bożonarodzeniowego. Wśród dźwięków świątecznych piosenek młodzież wykonywała choinki z kolorowych piór. Uczennica Klaudia Dyrkacz podzieliła się swoją umiejętnością tworzenia efektownych gwiazd z papieru.

  Zachęcamy do oglądnięcia fotorelacji z warsztatów. Spójrzcie sami jak ze zwykłych papierowych stożków krok po kroku powstają choinki z piór, zachwycające swą delikatnością.

 • Warsztaty z halibuta

  W dniu 25.11.2021 uczniowie naszej  szkoły uczestniczyli w szkoleniu kulinarnym w Pałacu  Goetz w Brzesku. Tematem szkolenia była ryba halibut. Szkolenie przeprowadzono na czterech przygotowanych stanowiskach pod bacznym okiem czterech kucharzy. Uczniowie od podstaw wykonali przystawkę, halibuta, risotto, lody brzoskwiniowe. Pracowali metodą sous vide, a także azotem ciekłym. Niektóre produkty pochodziły ze spiżarni pałacowej .Degustacja odbyła się przy pięknie nakrytych stołach. Całemu szkoleniu towarzyszyła bardzo miła atmosfera. Kucharze pieczołowicie przekazali swoją wiedzę i umiejętności naszym uczniom. Ponadto młodzież mogła zobaczyć profesjonalnie wyposażoną kuchnię, zaplecze i pomieszczenia pałacu np.: bibliotekę, kaplicę, poznała również losy rodziny Geotzów.  

  Szczególne podziękowania składamy pani  Prezes Halinie Gębarowskiej  oraz pani Gabrieli Wróbel z Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Łańcucka”, dzięki którym uczniowie mogli uczestniczyć w warsztatach.

  Joanna Cyran

 • Dzień Pluszowego Misia

  25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

  Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" i powstała karykatura prezydenta, który broni misia. Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał "Teddy Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź).

   

  Dziękujemy za wspólną zabawę!

 • Wywiadówka

   

     Wywiadówka
  dla uczniów Technikum odbędzie się
  w dniu 23.11.2021r. o godz.16.30

  (spotkanie w klasach)

 • Bożonarodzeniowe warsztaty rękodzieła

 • Konkurs "Na skrzydłach Baczyńskiego" + regulamin konkursu

 • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

  „ Cóż za smutna epoka, w której łatwiej jest rozbić atom niż zniszczyć przesąd.” Albert Einstein

  Na całym świecie 16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej.

  Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji" brzmi: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności."

  W „Deklaracji…” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji.

  Według zapisów tolerancja to:

  • respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
  • uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
  • umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
  • docenianie rozmaitości kultur;
  • otwarcie na cudze myśli i filozofię;
  • ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
  • uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

  Tolerancja zaczyna się od naszej własnej przestrzeni, od domu, szkoły, miejsca pracy, ludzi, z którymi przebywamy. Czy potrafisz zaakceptować ich odmienny styl, sposób bycia, czy nie tolerujesz innego niż swoje zachowanie tylko, dlatego, że jest odmienne od tego, czego cię nauczono i co znasz. Zbyt często nie tolerujemy innego punktu widzenia, innego wyboru. Nasza skłonność do oceny i krytyki każe wszystko podważać i nie ułatwia otwartości na świat.

  W wielu przypadkach, gdy brakuje nam tolerancji wobec innych, dzieje się tak, ponieważ ich nie rozumiemy. Kultywując otwarty umysł, poznając inne kultury i ludzi, poszerzamy nasze horyzonty, zwiększamy naszą zdolność rozumienia i akceptowania innych. Dzięki temu, że coś jest inne, niesztampowe, możemy się wiele nauczyć, doświadczyć, rozwijać.

  Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy.

   

  Zachęcam Wszystkich, aby dołączyć do tego święta, do urzeczywistnienia tych słów, do celebrowania różnorodności, uczenia się różnic, oraz do wykorzystania ich we wzmacnianiu więzi łączących całą ludzkość.

  Pamiętajmy, że tolerancja to absolutne minimum, celem jest jednak akceptacja i życzliwość.

  Dla podkreślenia ważności tego dnia i zaakcentowania niezwykle cennych wartości, jakimi są tolerancja i życzliwość, akceptacja uczniowie i nauczyciele byli ubrani na zielono bądź też mieli zielone akcenty ubioru. 

   

  M.Wiercioch-Sowa

 • Ogólnopolski konkurs "Koch mir was"

  Połącz swoją pasję z nauką języka niemieckiego i weź udział w konkursie!

  Zaprojektuj w PDFie strony z przepisem kulinarnym na ulubioną potrawę (polską lub niemiecką), która mogłaby się znaleźć na wymarzonym świątecznym stole. (Uwaga! Nie muszą to być potrawy tradycyjnie świąteczne).Przepis powinien zawierać ilustrację potrawy, opis składników orazopis wykonania. Językiem pracy jest język niemiecki.

  Udział w konkursie można wziąć indywidualnie lub w grupie do max. 4osób.

  Projekty należy przesłać do 24. listopada 2021. Najlepsze trzy zespoły zostaną zaproszone na warsztaty kulinarne online 6 grudnia 2021.

 • PÓŁMETEK klas II i III uczniów ZS w Wysokiej odbył 13.11.2021r w STARYM MŁYNIE w Albigowej.

  Uczniowie wraz z osobami towarzyszącymi, Panią dyrektor Dorotą Szmuc, wychowawczyniami klas: Jolantą Zebzdą, Martą Cebulak, Justyną Kiełbowicz oraz rodzicami uczestniczyli we wspólnej zabawie półmetkowej. Wszystkim uczestnikom dopisywał humor, zrobiono setki pamiątkowych zdjęć, śpiewano karaoke i wykonywano tańce różnych narodów. Integracja klas oraz wyśmienita kuchnia sprawiły, że zabawę można uznać za bardzo udaną. Album fotograficzny i nagrania w aplikacji tik tok są tego potwierdzeniem.

 • 103 Rocznica Odzyskania Niepodległości

  "Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek" Tak powiedział kiedyś poeta Cyprian Kamil Norwid. Wolność nie jest nam dana na zawsze tylko zadana. Teraz, w obliczu trudnej sytuacji na naszej wschodniej granicy, słowa te nabierają szczegółnego znaczenia.

  W 103-ą rocznicę odzyskania niepodległóści przez Polskę, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiej
  Wysoka 49
  37-100 Łańcut
 • tel. (17) 225 32 11 Technikum
  tel./fax (17) 225 59 04

Galeria zdjęć