Z przyjemnością ogłaszamy konkurs na wypieki piernikowe pt. „Magiczne Pierniki Świąteczne”.
Celem konkursu jest pobudzanie twórczej aktywności cukierniczej oraz promowanie domowych wypieków jako okazji do ponadpokoleniowych spotkań rodzinnych
i szkolnych.
Uczestnictwo w konkursie prosimy zgłaszać wychowawcom klas w terminie do 7 grudnia 2018 r.
Koordynatorzy:
Pani Jolanta Zebzda i Małgorzata Rożek – Ziobro.
ZAPRASZAMY
Regulamin Konkursu
„ Magiczne Pierniki Świąteczne”
Propagowanie samodzielnego wykonywania ozdób piernikowych, aktywizowanie uczniów poprzez rozbudzenie ich inicjatywy i pomysłowości, zdrowej rywalizacji oraz kontynuowanie współpracy między klasami.
- spełnienie wymogów określonych regulaminem i tematyką konkursu,
- oryginalność i pomysłowość dekoracji ,oraz sposób podania
- ogólny wygląd i estetyka,
- prezentacja ozdób z uwzględnieniem tradycji wypieku pierników świątecznych.
4. Zwycięskie osoby otrzymują nagrody rzeczowe i dyplomy.
5. Poprzez przystąpienie do konkursu uczestnicy wyrażają zgodę na warunki zawarte w regulaminie oraz na publikację zdjęć.
W dniu 30 listopada w Hali MOSiR w Łańcucie odbył się Finał Powiatowej Licealiady w Drużynowym Tenisie Stołowym SPG Dziewcząt i Chłopców. Nasze drużyny grały ze zmiennym szczęściem. Dziewczęta spisały się rewelacyjnie zdobywając I miejsce w powiecie, natomiast chłopcom nie udało się wyjść z grupy (przegrali z późniejszymi zwycięzcami zawodów). Drużyna dziewcząt będzie reprezentować nasz powiat w zawodach rejonowych. Wszystkim zawodnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Dziewczętom życzymy powodzenia w następnej fazie rozgrywek.
Skład drużyny: Julia Podolec, Patrycja Dziedzic, Klaudia Podolec
Dominik Nowak, Wojciech Cwynar, Dawid Dynia
Opiekun: Bogusław Karaś
Próbny egzamin gimnazjalny:
4 grudnia 2018r. - język polski
5 grudnia 2018r. - matematyka
6 grudnia 2018r. - język angielski
Informacja prasowa
Mam czas rozmawiać o teście na HIV
W piątek, 23 listopada 2018 r., rusza Europejski Tydzień Testowania na HIV, a wraz z nim kolejna odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS
„Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”,
promująca dialog o tym dlaczego, kiedy i po co powinniśmy wykonać test.
Warszawa, 20 listopada 2018 r. – Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, rozpoczynający się w najbliższy piątek 23 listopada i 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS, są doskonałą okazją, żeby wykonać test w kierunku HIV. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce, które w tych dniach będą pracowały częściej oraz dłużej.
Startująca tego samego dnia kampania Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac), inspiruje do rozmowy z bliskimi o HIV i zachęca do wykonania testu. Obok aktorki Marii Seweryn, blogerki lek. Katarzyny Woźniak, autorki bloga „Mama i stetoskop”, czy vlogerki Karoliny Sobańskiej, w działania informacyjno–promocyjne zaangażowali się eksperci: seksuolog i pedagog Profesor Zbigniew Izdebski oraz psycholog Małgorzata Ohme.
„Test powinien zrobić każdy, tylko nie ja” – taka postawa Polaków wobec testu w kierunku HIV wyłania się niestety z wieloletnich badań Krajowego Centrum ds. AIDS. Wskutek takiego myślenia w Polsce codziennie około 3 osoby zakażają się HIV. Od 1985 r. rozpoznano już blisko 23 tys. zakażeń, a tylko co druga zakażona osoba wie, że żyje z wirusem. Choć wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to jednak prawdą jest też, że z roku na rok liczba wykonanych testów jest coraz większa.
„Należy szukać pretekstów do rozmowy. Przykładowo, Polacy często oglądają seriale telewizyjne, w których m.in. podejmowana jest tematyka seksualności, zdrady, używania narkotyków, przemocy, zawodów miłosnych, ciąży itp. To wszystko są według mnie preteksty dla rodziców czy dziadków do tego, aby ten temat w domu wywołać i zachęcić do wyrażenia poglądu przez innych domowników. Chodzi o to, żeby nie pytać wprost, czy dziecko doświadcza takich sytuacji, ale czy to, co pokazywane jest w serialu, bądź w reportażu też go dotyczy. Co ono o tym sądzi” – powiedział Profesor Zbigniew Izdebski, seksuolog, Kierownik Zakładu Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Kampania edukacyjna „Mam czas rozmawiać” pokazuje, że rozmowa na temat HIV i testowania jest normalnym i naturalnym sposobem dbania o zdrowie swoje i swoich bliskich oraz elementem edukacji zdrowotnej w rodzinie. Spoty telewizyjne z Marią Seweryn, a przede wszystkim eksperci i blogerzy, którzy do takich rozmów oraz testowania zachęcają, instruują jak podjąć ten trudny dialog. Najważniejsze informacje o HIV oraz przykładowe „Minirozmówki rodzinne” są dostępne na stronie internetowej kampanii tj. https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl
„Bardzo często życzymy sobie zdrowia, ale za tym powinny iść także czyny. Na przykład rozmowa o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych lub wykonaniu testu w kierunku HIV. Problem nadal istnieje, bo milczenie o HIV i innych zakażeniach przenoszonych drogą płciową (STI), nie pozwala nam traktować bezpieczniejszych zachowań seksualnych jako elementu osobistej odpowiedzialności, a badań w kierunku HIV i innych STI jako normalnej diagnostyki” - powiedziała Małgorzata Ohme, psycholog, pisarka i dziennikarka, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz redaktor naczelna serwisu internetowego Onet Kobieta.
Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 2018 r. stwierdzono w Polsce 23.233 zakażenia HIV, odnotowano 3.619 zachorowań na AIDS, a 1.398 chorych zmarło – wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2017 r. rozpoznano 1.193 nowe przypadki zakażenia. Do zdecydowanej większości z nich dochodzi w Polsce drogą kontaktów seksualnych.
„Strach i wypieranie faktu, że ten problem może nas dotyczyć, to wciąż częsta reakcja wielu osób, kiedy przychodzi do rozmowy o zapobieganiu zakażeniu HIV lub wykonaniu testu. Lepiej z tym lękiem radzą sobie osoby, które wiedzą, że zakażenie nie jest już wyzwaniem dla medycyny i że można z nim żyć wiele lat, a po osiągnięciu niewykrywalnej wiremii, stać się całkowicie niezakaźnym dla innych osób. Szerzenie tej właśnie wiedzy to jeden z celów kampanii #mamczasrozmawiac” - podsumowała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.
Warto pamiętać, że test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w 30 punktach w całej Polsce przez cały rok, a nie tylko w czasie Tygodnia Testowania. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy niosący profesjonalną pomoc. Każdy z odwiedzających Punkt ma możliwość poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych są dostępne na stronie: aids.gov.pl/pkd
23 listopada 2018r. w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie odbyła się XX edycja "Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy w Rolnictwie".
W eliminacjach wojewódzkich konkursu wzięło udział 16 uczniów ze szkół z województwa podkarpackiego, którzy odpowiadali na 45 pytań testowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach indywidualnych i wybranych zagadnień związanych z działalnością Państwowej Inspekcji Pracy oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Po ocenie prac testowych przez komisję konkursową okazało się, że uczeń klasy II TŻiUG Jan Kochman zajął IV miejsce i otrzymał cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów konkursu.
Głównymi organizatorami konkursu był Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rzeszowie. Ucznia do konkursu przygotowywała pani Joanna Niźnik.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Podczas ostatnich zajęć z pracowni gastronomicznej 2 zespoły uczniów klasy drugiej rywalizowało w konkursie „Kotlecik”. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać potrawę zgodnie z recepturą gastronomiczną i procesem technologicznym. Ponadto oceniane były walory smakowe i estetyczne. Dodatkowo uczniowie wykonywali desery i napoje. I tym razem nie było przegranych. Wszyscy zasłużyli na wysokie stopnie oraz wyróżnienie. Gratulujemy
Kurs kelnerski pozwolił uczniom z kierunków technik żywienia i technik hotelarz zaznajomić się z zagadnieniami związanymi z obsługą konsumenta, serwisami: dań, wina, obsługą imprez okolicznościowych takich jak bankiety, konferencje, przerwy kawowe.
W dniu 09 listopada 2018 r. odbył się etap szkolny konkursu „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY”, kierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych a organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy (Główny Inspektorat Pracy i Okręgowe Inspektoraty Pracy).
W konkursie wzięło udział 16 uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Kelnerskiego. Zakres tematyczny konkursu obejmował przepisy prawnej ochrony pracy, w tym przepisy dotyczące bhp, legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, ze szczególnym uwzględnieniem pracy tymczasowej.
W wyniku przeprowadzonych eliminacji wyłoniono zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę w etapie regionalnym:
I miejsce – Jan Kochman klasa II TŻiUG
II miejsce – Maria Wasilewska klasa I K
Wszystkim uczestnikom dziękujemy a zwycięzcom życzymy powodzenia w etapie regionalnym.
8 i 9 listopada 2018 r. świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasi uczniowie wzięli udział w teście historycznym „50 pytań na 100 - lecie Polski”, inscenizacji poświęconej Władysławowi Patrycjuszowi Antoszowi, marszu patriotycznym 1918 połączonym ze złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie naszego lokalnego bohatera oraz akcji „Rekord dla Niepodległej”.
Test historyczny, przeprowadzony przez Roksanę Gleszczyńską i Aleksandrę Janik, uczennice klasy II TŻiUG, składał się z sześciu części, pytania dotyczyły okresu 1795-1918. Uczniowie mieli za zadanie rozpoznać znane osoby, obrazy, daty, mundury różnych formacji wojskowych, pojęcia i cytaty. W konkursie mógł wziąć udział każdy, zarówno uczeń jak i nauczyciel, 50 zwycięzców otrzymało małe słodkie upominki.
Inscenizacja została poświęcona pamięci Władysława Patrycjusza Antosza, kapelana II pułku piechoty Legionów Polskich, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej. Bohater naszego przedstawienia urodził się w Wysokiej w roku 1882, uczęszczał do gimnazjum w Rzeszowie i Przemyślu, po ukończeniu szkoły wstąpił do zakonu OO. Reformatów. Przedstawienie przygotowaliśmy na podstawie wspomnień W.P. Antosza „ Z teki kapelana legionowego”, połączonych z twórczością Karola Wojtyły.
Po akademii wszyscy uczniowie i nauczyciele wyruszyli w marszu patriotycznym 1918. Trasa naszego marszu wiodła na cmentarz w Wysokiej, gdzie pomodliliśmy się na grobie Patrycjusza Antosza, zmarłego w 1966 roku, za Ojczyznę i tych, którzy o jej wolność walczyli. Złożyliśmy również na grobie naszego legionisty kwiaty i zapalili biało–czerwone znicze. Marsz 1918 przypominał nam o dacie odzyskania niepodległości nie tylko symbolicznie, ale również dosłownie – przeszliśmy 1918 metrów.
9 listopada włączyliśmy się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy z uczniami w całej Polsce hymn „Jeszcze Polska nie zginęła”.
W dniu 25 października 2018r klasa I Technikum hotelarskie i Technikum kelnerskie odbyła wycieczkę dydaktyczną do hoteli: Hotel Sokół Wellness & SPA ,Vis a vis, oraz Łańcut w Łańcucie. Odwiedziliśmy najlepsze lokalne hotele, którymi możemy się pochwalić przed turystami zarówno krajowymi jak i zagranicznymi.
Każdy z nich ma wyjątkowy charakter ; Hotel Łańcut to obiekt nowoczesny i prestiżowy nawiązujący stylem do Muzeum– Zamek . Ciekawe wnętrza umożliwiają kameralny i romantyczny wypoczynek, a także spotkania biznesowe i imprezy okolicznościowe.
Hotel Sokół Wellness & SPA **** - dzięki bogatej ofercie Wellness & SPA umożliwia relaks dla ducha i ciała. Dzięki zręcznemu połączeniu historii i eleganckich, nowoczesnych wnętrz, oferuje doskonałe zaplecze do organizowania wszelkich spotkań rodzinnych i biznesowych, dbając jednocześnie o komfort i luksus zakwaterowania.
Hotel Vis a Vis *** położony w centrum miasta z widokiem na park, z okien hotelu można podziwiać Zamek, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.
W trakcie zwiedzania w Hotelu Sokół Wellness & SPA zostały również przeprowadzone warsztaty dotyczące funkcjonowania poszczególnych działów w hotelu. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość poznania organizacji pracy hotelu, zapoznania się z wyposażeniem pokoi, układem funkcjonalnym i wystrojem jednostek mieszkalnych . Poznaliśmy ofertę usług dodatkowych proponowanych przez hotel a także wyposażenie sali konferencyjnej, restauracji .
Pracownicy obiektów odpowiadali na pytania uczniów dotyczące m.in. bezpieczeństwa, etyki oraz sposobu obsługi gości w hoteli. Wycieczka edukacyjna zakończyła się sukcesem. Pełni pozytywnego nastawienia i z nowymi doświadczeniami wróciliśmy do szkoły :). Zdobyta wiedza na pewno zaprocentuje w przyszłości.
Młodzież podczas takich wycieczek ma okazję przekonać się ,że miejsca pracy w takich obiektach są ciekawe i zawody , które wybrali są przyszłościowe
W dniu 6 października klasa II TŻiUG uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej do firmy Chmielnik Zdrój S.A. – Rzeszów. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznać wyposażenie firmy oraz przebieg procesu technologicznego w piekarni i wytwórni wody źródlanej.
Na koniec wszyscy zostali poczęstowani wypiekanymi drożdżówkami oraz napojami.
Wycieczka była ciekawym doświadczeniem. Wiedza teoretyczna mogła zostać skonfrontowana z praktyką.
Przez cały październik w naszej szkole trwała zbiórka darów dla bezdomnych psów i kotów. Koce, miski, karma sucha i mokra, wszystko to, co mogłoby pomóc przetrwać zimę bezdomnym zwierzętom zostało oddane w ręce wolontariuszy.
W dniu 8 października 2018 roku mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole wolontariuszki z Przytuliska w Nowej Dębie - Panią Klaudię oraz Panią Liliannę. Wolontariuszki wygłosiły prelekcję, w której poruszyły tematy dot. bezdomności zwierząt, wyrzucania, sterylizacji, wyłapywania bezbronnych, przerażonych, broniących się zębami psów. Wyjaśniły czemu służy identyfikator, czip, gdzie zgłaszać psa bez opieki czy znęcanie się nad zwierzętami. Na ręce Pani Dyrektor Doroty Szmuc zostało złożone podziękowanie za umożliwienie przeprowadzenia zbiórki.
Za organizację zbiórki dziękujemy Pani Małgorzacie Bieniasz oraz Pani Marcie Cebulak. Paniom wolontariuszkom Liliannie Pazder oraz Klaudii Bochyńskiej serdecznie dziękujemy!
We wtorek 30 października 2018r. odbyło się w naszej szkole kolejne już spotkanie z podróżnikiem z Grupy TRZASK (www.trzask.pl). Tym razem przybył do nas pan Grzegorz Chachura. Tematyka ponad 90-minutowej prelekcji była niezwykle ekscytująca, ponieważ dotyczyła Japonii.
Wraz z podróżnikiem odwiedziliśmy: Tokio, Hiroszimę, Nagasaki i wiele innych niezwykłych miejsc. O Japonii można mówić niezwykłe rzeczy, tym bardziej, że jest to kraj innej, niż nasza strefy kulturowej. Często mówi się, że to:kraj żurawi z origamii, kraj tajemniczych gejsz, najczyściejszy kraj świata, ojczyzna sushi i trującej ryby fugu, komiksów grubości encyklopedii, owianych niemalże legendą toalet, najszybszych na świecie kolei tzw. Shinkansen, słynnego torii czyli portalu w świątyni Itsukusima na wyspie Miyajima, gorących źródeł Jigokudani, gdzie żyją japońskie makaki, Tokio czyli miasta parasoli, szkół, w których sprzątającymi są sami uczniowieczy wreszcie Hiroszimy i traumy jej mieszkańców po uderzeniu atomowym z 6 sierpnia 1945r.
Barwna opowieść i fascynujące fotografie sprawiły, iż wszyscy byliśmy zachwyceni i zauroczeni tym niezwykłym krajem, co odzwierciedlają poniższe zdjęcia.
Etap szkolny OWiUR odbył się w dniu 26 października 2018r. Uczestnicy odpowiadali na pytania testowe oraz wykonywali zadanie praktyczne.
Najwyższe wyniki uzyskali:
blok: Gastronomia
blok: Technologia żywności
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Zwycięzcom życzymy sukcesów w etapie okręgowym.
W roku szkolnym 2018/2019 w naszej szkole kontynuowany jest projekt "Dobry zawód- lepsza przyszłość" w ramach którego odbywają się bezpłatne kursy dla uczniów. Zakończyła się już druga edycja kursu baristycznego oraz na wózki widłowe. Obecnie trwa kurs kelnerski, a w grudniu uczniowie rozpoczną kurs barmański.
W ramach działań promujących zdrowy styl życia wśród społeczności szkolnej gościliśmy panią dietetyk mgr inż. Katarzynę Frączek z Centrum dietetycznego Naturhouse w Łańcucie. Podczas prezentacji młodzież Zespołu Szkół w Wysokiej została zapoznana ze sposobem czytania etykiet dostępnych w obrocie handlowym produktów spożywczych, czyli jak wybrać produkty o odpowiednim składzie aby wyeliminować z diety składniki antyodżywcze i nie wprowadzać pustych kalorii. Młodzież podczas prelekcji została zapoznana z rodzajami diet alternatywnych i ich znaczeniu dla organizmu człowieka. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży i pracowników cieszyły się konsultacje z panią dietetyk, gdzie można było dokonać pomiaru tkanki tłuszczowej, określić współczynnik BMI (indeks masy ciała), a także skonfrontować z fachowcem nawyki żywieniowe. Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani dietetyk za wyczerpujące porady dietetyczno – medyczne, przyjęcie zaproszenia i poświęcony czas.
Małgorzata Rożek - Ziobro
W dniu 22.10.2018r. odbyła się XI Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej- etap szkolny, która w bieżącym roku przebiega pod hasłem „Hotelarstwo XXI wieku w promowaniu nowej filozofii wellness, spa i usług żywieniowych”. Koncepcja tytułu i zakres kolejnej edycji Olimpiady ma za zadanie zwrócić uwagę uczestników na kwestię filozofii wellness, spa i usług żywieniowych. Do etapu okręgowego, który odbędzie się 4 stycznia 2019r. w Rzeszowie zakwalifikowały się uczennice klasy IV TH Gabriela Gdula i Patrycja Surowiec.
Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów.
W dniu 16 października z okazji 40 rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia. Wydarzenie to uświetniła swoim gościnnym występem grupa teatralna "Kurtyna" z Kosiny z przedstawieniem pt. "Lolek z ciszy Niepokalanej". Jako, że XVIII Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem "Promieniowanie Ojcostwa" - taką też tematykę miał występ naszych gości. W przedstawieniu występowała młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna, która na co dzień ćwiczy pod kierunkiem kierownika Ośrodka Kultury w Kosinie - Pani Agnieszki Zielińskiej- Kowal. Występ miał ogromny przekaz , zarówno duchowy jak i inteletkualny. Na zakończenie każdy uczeń został poczęstowany pyszną kremówką.
W dniach 27 czerwca do 3 października cztery uczennice naszej szkoły:Teresa Grabkowska, Magdalena Głąb, Sabina Miara i Paulina Słonina odbywały praktyki na malowniczej, greckiej wyspie Kos. Szkoliły one swoje umiejętności w zakresie obsługi gości w języku angielskim w restauracjach i barach. Miejscem ich praktyk był 5-cio gwiazdkowy hotel Atlantica Porto Bello Royal. W wolnym czasie zwiedzały wyspę Kos i okoliczne miejsca poznając kulturę, gastronomię oraz lokalnych ludzi.
Praktyki oraz staże zagraniczne i krajowe to okazja do zobaczenia interesujących miejsc oraz zdobycia doświadczenia zawodowego które z pewnością zaprocentują w przyszłości.
Klauzula informacyjna dla uczniów / rodziców
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE(4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL)
informuję, że:
Administrator danych