W dniu 5 marca 2019 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie odbył się etap regionalny Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o prawie pracy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Poznaj swoje prawa w pracy” organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie.
Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej prawnej ochrony pracy, w tym przepisów bhp, wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W etapie regionalnym wzięło udział ponad 60 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa podkarpackiego, wyłonionych w etapach szkolnych. Zadaniem uczestników etapu regionalnego było rozwiązanie testu zawierającego 35 pytań z zakresu prawnej ochrony pracy w tym bhp.
Naszą szkołę reprezentowali: Maria Wasilewska uczennica klasy I TK oraz Jan Kochman uczeń klasy II TŻiUG, zajmując wysokie miejsca.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami uczestnictwa oraz podręcznikami, gadżetami ufundowanymi przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie.
Uczniów do konkursu przygotowywała Joanna Niźnik – nauczyciel przedmiotów zawodowych.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem odwiedzili Julka i jego rodziców, aby przekazać pieniądze zebrane podczas organizowanej w szkole Loterii Fantowej. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się zebrać znaczącą kwotę oraz kilka worków plastikowych zakrętek. Zebrane fundusze będą wykorzystane na leczenie i rehabilitacje małego Julka.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom za włączenie się w akcję i otwarcie serca na potrzeby innych.
Samorząd Szkolny
W dniu 12.02. gościliśmy w naszej szkole grupą młodzieży klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej z Wysokiej wraz z panią dyrektor Katarzyną Cisek. Młodzież uczestniczyła w warsztatach dekorowania ciateczek, które przygotowały i prowadziły panie: Joanna Cyran i Joanna Niźnik wraz z uczennicami z klasy drugiej i trzeciej TŻiUG. Warsztaty przebiegły w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.
Joanna Cyran
W dniu 12.02. uczennice naszej szkoły zaczęły przygodę z florystyką. Wykonywały kompozycje „Walentynkowe”. Pierwsze nieśmiałe kroki mają za sobą, a w miarę czasu zdobędą umiejętności wykonywania różnorodnych kompozycji kwiatowych. Chętnych zapraszamy.
Joanna Cyran
STUDNIÓWKA w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Wysokiej
„Bo coś w szaleństwach jest młodości, wśród lotu, wichru, skrzydeł szumu, co jest mądrzejsze od mądrości i rozumniejsze od rozumu” – tymi słowami tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiej rozpoczęli swoją studniówkę. Uroczysty bal odbył się 10 lutego 2019 roku w Domu Weselnym Górnica 2 w Husowie. Z nostalgią wspominając początki nauki w tej szkole, uczniowie uświadomili sobie, że są już na ostatnim etapie drogi w dorosłość.
Zgodnie z tradycją maturzyści rozpoczęli ten wyjątkowy wieczór staropolskim tańcem – polonezem.
Podczas części oficjalnej uczniowie i rodzice wyrazili wdzięczność wobec dyrekcji, wychowawców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły za ich wysiłek oraz starania włożone w przygotowanie młodzieży do dalszego kształcenia i życia. Dalsze podziękowania popłynęły już od samych maturzystów. Głos zabrała również Pani Dyrektor Dorota Szmuc oraz Wójt Gminy Łańcut Pan Jakub Czarnota. Skierowali oni słowa wsparcia na dalszej drodze wkraczania w dorosłość, życząc dobrych wyników na egzaminie maturalnym oraz wspaniałej, szampańskiej zabawy do białego rana.
Bal upłynął w wyjątkowo miłej atmosferze wspólnej zabawy młodzieży, grona pedagogicznego, rodziców oraz zaproszonych gości.
SERDUSZKA WALENTYNKOWE W WYKONANIU
GIMNAZJALISTÓW Z WYSOKIEJ
Uczniowie klasy III Gimnazjum w Wysokiej wzięli udział w warsztatach cukierniczych, gdzie doskonalili umiejętności produkcji, dekoracji drożdżówek, serduszek walentynkowych oraz pysznych soków owocowo – warzywnych. Zajęcia przybrały nie tylko wyraz smaczny i odżywczy ale i artystyczny, ponieważ Gimnazjaliści okazali się wspaniałymi twórcami sztuki cukierniczej. Niecodzienne zajęcia odbyły się "pod okiem" koleżanek z klasy III TŻiUG oraz z nauczyciela - Pani Małgorzaty Rożek – Ziobro.
Dziękujemy za zaangażowanie i zapraszam do obejrzenia fotek!
W dniu 19 stycznia 2019 roku uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności zawodowych podczas obsługi Spotkania Opłatkowego organizowanego przez Pana posła Kazimierza Gołojucha w hali sportowej przy ZST w Łańcucie.
Dziękujemy nauczycielom i młodzieży za zaangażowanie.
Na przełomie listopada i grudnia w naszej szkole odbywa się zbiórka monet na akcję Góra Grosza. Zbierane były drobne monety, które są przeznaczone na pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. W akcję włączyli się bardzo aktywnie uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Zebraną kwotę przekazano do organizatorów zbiórki.
Wszystkim dziękujemy za każdy grosz przekazany na akcji.
Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli 21 stycznia, w Ośrodku Kultury w Wysokiej, w spotkaniu z panem Janem Grabarzem, rzeźbiarzem z Pogwizdowa. Lokalny artysta przedstawił młodzieży motyw rodziny, który stał się myślą przewodnią wielu jego prac. Uczniowie w skupieniu wysłuchali osobistych zwierzeń artysty, okazując zainteresowanie religijną i egzystencjalną problematyką jego dzieł.
Dnia 4 stycznia 2019 r. w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie odbył się etap okręgowy XI Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IV Technikum w zawodzie technik hotelarstwa: Gabriela Gdula i Patrycja Surowiec. Tematem przewodnim tegorocznej olimpiady było „Hotelarstwo XXI wieku w promowaniu nowej filozofii wellness, spa i usług żywieniowych". W etapie centralnym w Kołobrzegu, który zaplanowano w dniach 8-11 kwietnia 2019, wezmą udział najlepsi uczniowie ze wszystkich okręgów. Życzymy Wszystkim uczestnikom sukcesów.
Czy ta wigilia wydarzyła się przypadkiem?
21 grudnia 2018r. uczniowie naszej szkoły przedstawili niezwykłe jasełka, a raczej czteroaktowy spektakl o wigilii, która wydarzyła się przypadkiem na Dworcu PKP.
Poruszające i skłaniające do myślenia przedstawienie opowiadało o spotkaniach różnych osób czekających na spóźniony o dwie godziny pociąg. Rozmowy kapłana ze studentką, narkomanką, informatykiem, biznesmenem, politykiem, bezdomnymi oraz pracującą w ten Wigilijny wieczór Panią Zawiadowczynią, przyczyniały się do zadumy nad wartościami jakimi kierujemy się w codzienności, a tymi jakie są naprawdę ważne. Przedstawienie wzbogacił śpiew kolęd w wykonaniu uczennic gimnazjum. Spektakl okazał się wzruszający, a gromkie brawa świadczyły o uznaniu publiczności dla aktorów. Po przedstawieniu odbyły się w salach lekcyjnych uroczyste spotkania opłatkowe uczniów z wychowawcami.
Jesteśmy uczniami klasy I Technikum kierunek - Kelner i proponujemy Wam swoje pomysły na aranżacje świątecznych stołów. Przyznacie, że oryginalne:)...
Przygotowaliśmy także nakrycie do klasowej Wigilii, którą poźniej z Wychowawczynią, w świątecznej atmosferze i przy smacznych potrawach wspólnie obchodziliśmy.
Życzymy Wszystkim Wesołych Świąt przy pięknie nakrytych stołach:)
W ramach współpracy naszej szkoły z firmą Unity Line Limited Sp. z o.o. w Szczecinie kolejne grupy zainteresowanych uczniów odbywają ponadprogramowe praktyki na jednostkach pływających. Praktyki cieszą się dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie korzystają z możliwości dwutygodniowej „przygody” na promach pływających od Świnoujścia do szwedzkiego portu Ystad.
Wyjazdy są okazją do nabywania nowych umiejętności zawodowych. Potwierdzeniem odbytej praktyki są otrzymane certyfikaty i referencje w języku polskim oraz angielskim.
19 grudnia 2018r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Wśród nagrodzonych uczniów z Podkarpacia znalazł się uczeń II klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Wojciech Cwynar. Wyróżnionym pogratulowały wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, i podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.
Gośćmi specjalnymi uroczystości byli: Roksana Węgiel – zwyciężczyni 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle; Marta Hamryszczak i Patrycja Wójcik oraz przedstawiciele Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie.
W dniu 19.12.2018 r. klasy III TH/TKe, III TŻ uczestniczyły w zajęcia profilaktycznych zrealizowanych w świetlicy na terenie Zakladu Karnego w Rzeszowie – Załężu, które poprowadził wychowawca więzienny pan Maciej Słysz. Podjął zagadnienie dokonywania wyborów w życiu człowieka oraz konsekwencji z nich wynikających. Młodzież miała okazję oglądnąć amatorski film nakręcony przez wychowawcę obrazujący codzienność więźniów umieszczonych w jednej celi pt. „Za pięć dwunasta”. Po jego zakończeniu uczniom przedstawiono 4 skazanych, którzy opowiedzieli o swojej życiowych błędach, jakie popełnili, karach na jakie zostali skazani oraz realiach pobytu w więzieniu. Zajęcia niosły ze sobą wiele emocji. Wzbudziły w każdym z nas refleksję nad wyborami, których dokonujemy, wobec których może przyjść nam stanąć.
B. Iwińska-Kłak
(pedagog)
Tegoroczną wystawę pierników światecznych przygotowali uczniowie klasy III TŻiUG pod kierunkiem Pani M. Rożek-Ziobro oraz Pani J. Zebzda.
Jednocześnie w ostatnich dniach nasza szkoła gościła gimnazjalistów z Albigowej. Uczniowie zapoznali sie z historią piernikowego ciasta oraz obejrzeli gotowe pierniki ozdobione przez uczniów technikum.
W części praktycznej gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatch podczas których samodzielnie dekorowali przygotowane wcześniej pierniki. Warsztaty przeprowadziły Panie: J. Cyran, J. Niżnik oraz L. Sękowska.
Podsumowaniem spotkania był wybór najciekawszej piernikowej dekoracji.
W dniu 7 grudnia grupa uczniów klasy IV technikum logistycznego otrzymała certyfikaty ukończenia kursu obsługi wózków widłowych. Kurs został zorganizowany w ramach projektu „Dobry zawód – lepsza przyszłość” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczniowie uzyskali uprawnienia niezbędne w pracy na stanowisku magazyniera-logistyka
Tradycją już jest iż 6 grudnia w dniu imienin św. Mikołaja wszystkie dzieci w Polsce czekają na niezwykłego gościa. Ten dzień był także długo oczekiwany w Ośrodku Rewalidacyjno- Wychowawczym Caritas w Wysokiej. Przyniósł on bowiem wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci.
Młodzież naszej szkoły zaangażowana w Szkolnym Kole Caritas wraz z opiekunem Panią Małgorzatą Bienisz oraz księdzem Marcinem przygotowała wizytę Mikołaja.
W tym roku istniała obawa iż Św. Mikołaj nie dotrze ze względu na brak śniegu, ale na szczęście był On przygotowany na każde warunki pogodowe, które w tym dniu panują na świecie.
Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi. Św. Mikołaj jak co roku przybył w towarzystwie aniołów. Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie, na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę która szybko przemieniła się w radość i ciekawość. Św. Mikołaj obdarował dzieci prezentami.
Niemniej jednak wszystko co piękne szybko się kończy i wizyta Mikołaja także dobiegła końca. Dzieci pożegnały Gościa a na ich twarzach zawitał uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza ich tylko raz w roku …
GDY JULKOWI POMÓC TRZEBA…..
Gdy Julkowi pomóc trzeba
Prędko zwracaj się do nieba.
Tam Mikołaj siedzi, który
Wciąż na ziemię patrzy z góry.
On chcę szczęścia wszystkich dzieci,
Niech im słońce zawsze świeci.
On Julkowi zdrówka doda,
Bo ten malec się nie podda.
Jest tu małym bohaterem
I w dobroci wszystkich sterem.
Wciąż nas chwyta za serducha,
Czy to słońce czy to plucha.
Więc tak chcemy mu pomagać
By też w innych przykład wlać.
W dniu 6 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbyła się ,,Mikołajkowa loteria fantowa" na rzecz małego Julka, chorego na rdzeniowy zanik mięśni. Dzięki dobroci uczniów i nauczycieli naszej szkoły uzbieraliśmy, aż 126 fantów. Podczas tego przedsięwzięcia wszystkie rzeczy zostały sprzedane i dzięki temu mogliśmy uzbierać trochę pieniędzy, tak bardzo koniecznych dla tego małego człowieka. Mam wrażenie, że Mikołaj rzeczywiście na wszystko patrzy z góry i nad tym maluszkiem sprawuje szczególną opiekę.
Chcieliśmy obdarzyć Julka jeszcze większym wsparciem dlatego w naszej szkole została zorganizowana również akcja zbierania plastikowych nakrętek. Zbieramy je, bo przecież każda nakrętka przybliża Julka do zdrówka. Pomoc drugiemu człowiekowi jest bardzo potrzebna i warto nią obdarowywać innych, gdyż może być kiedyś tak, że to my będziemy potrzebować wsparcia.
Pomagajmy sobie nawzajem, jesteśmy przecież jedną wielką rodziną!
Przewodniczący Samorządu Szkolnego
Mateusz Bester
W dniach 18, 19 listopada już po raz trzeci w Jasionce odbył się Kongres 590. W wydarzeniu udział wzięło wielu przedstawicieli świata polityki, biznesu, kultury, sztuki, nauki oraz organizacji pozarządowych. Kongres 590 z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy upłynął pod znakiem debat na temat uwolnienia potencjału polskiej gospodarki. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli możliwość pracować podczas Kongresu. Załączamy kilka zdjęć, które wykonała Pani Monika Adamczyk.