3 czerwca, w niedzielę nasza szkoła włączyła się w piękną i ważną uroczystość parafii Wysoka – jubileusz 60-lecia kapłaństwa ks. prałata Edwarda Śnieżka i 40-lecia kapłaństwa ks. proboszcza Feliksa Paściaka. Siedmiu uczniów: J. Sowa, K. Cyran, D. Drozd, D. Stryczek, K. Podolec, K. Słonina, M. Bester pod kierunkiem dwóch nauczycielek– p. J. Kunysz, p. J. Niźnik, zapewniło obsługę kelnerską; panie K. Wrona- Bar oraz M. Skiba przygotowały oprawę artystyczną uroczystości pod hasłem „Tajemnica powołania leży w sercu Boga”, natomiast na scenie wystąpili obecni i byli uczniowie Zespołu Szkół: Karolina Kisała, Paweł Folta, Jan Kochman, Mateusz Bester, Paulina Nycz, Agata Rydel, Zuzanna Surmacz oraz dzieci przedszkolne: A. Bar, J. Babiarz i W. Skiba. Cieszymy się, że mogliśmy kolejny raz służyć lokalnemu środowisku. Dziękujemy za współpracę wszystkim, którzy razem z nami podjęli się trudu organizacji tego parafialnego święta.
W dniu 25.05.2018 roku uczniowie klasy I TŻiUG oraz II TŻiUG wraz z nauczycielkami Joanną Niźnik i Donatą Babiarz uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Katedry Przetwórstwa i Towaroznawstwa Zwierzęcego Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W ramach wycieczki dydaktycznej młodzież uczestniczyła w konferencji dotyczącej mięsa i przetworów mięsnych oraz zobaczyła linię technologiczną przetwórstwa mięsnego. Pan prof. dr hab. Marek Zin wygłosił wykład na temat przetwarzania i wartości odżywczej mięsa, a Pan dr Mariusz Rudy krótko przedstawił jak wygląda spożycie poszczególnych rodzajów mięs w Polsce. Na koniec konferencji uczniowie dokonali degustacji tradycyjnych przetworów mięsnych wykonanych przez studentów Technologii Żywności i Żywienia Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W ramach Projektu RPPK.09.04.00-18-0017/17-00 „Dobry zawód – Lepsza przyszłość” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej nasi uczniowie mają możliwość uczestniczyć w dodatkowych kursach i szkoleniach. Obecnie trwa kurs kelnerski dla uczniów technikum żywienia oraz rozpoczynamy kurs baristyczny i barmański. Uczniowie technikum logistycznego odbędą bezpłatny kurs obsługi wózka widłowego.
W dniu 8.05.2018 w Albigowej odbyły się warsztaty kulinarne: serowarskie i chlebowe. Warsztaty prowadziła p. Joanna Włodarska- serowar, dziennikarka kulinarna, szefowa kuchni i właścicielka Akademii Siedlisko pod Lipami w Dłużynie woj. warmińsko- mazurskie. W warsztatach uczestniczyli uczniowie naszej szkoły: Wojciech Cwynar, Kinga Panek, Słonina Klaudia, Dawid Wierzbiński oraz nauczyciele: Joanna Cyran i Joanna Niźnik. Młodzież wykonywała sery żuławskie podpuszczkowe, parzenicy żuławskiej w typie oscypka, a także piekli chleb na zakwasie żytnim.
Maj to czas, w którym uczniowie najstarszych klas przystępują do egzaminu dojrzałości. Jednak wcześniej uroczyście żegnają się z całą społecznością szkolną. Na tę wyjątkową okazję klasy trzecie przygotowały część artystyczną oraz skromne upominki dla absolwentów szkoły.
Na początku uroczystości pani dyrektor Dorota Szmuc w swoim przemówieniu zwróciła się bezpośrednio do maturzystów życząc im wszelkiej pomyślności na maturze i w życiu dorosłym. Następnie wręczono najlepszym uczniom świadectwa oraz nagrody za wyniki w nauce, a także za inne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. Abiturienci podziękowali swoim wychowawcom, nauczycielom oraz dyrekcji za ostatnie cztery lata. Był to wyjątkowy czas nauki i pracy, ale także poznawania świata, nowych ludzi, nawiązywania przyjaźni, organizowania wspólnie wielu akcji społecznych, czy też imprez okolicznościowych. Wydarzenia, które nastąpiły w tym czasie wytworzyły silne więzi międzyludzkie dlatego pożegnaniom i podziękowaniom nie było końca. Na zakończenie spotkania maturzyści zaśpiewali „Piosenkę absolwenta”, a w nie jednym oku zakręciła się łza wzruszenia.
Życzymy wszystkim abiturientom 2018 połamania piór na maturze.
26 kwietnia 2018r. z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła sie w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy II gimnazjum. Zaprezentowano program słowno-muzyczny i prezentacje multimedialną.
Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: E. Kapuścińska oraz K. Wrona-Bar
W dniach 24, 25 kwietnia uczestniczyliśmy w Powiatowych Targach Edukacyjnych. Nasza szkoła zaprezentowała ofertę kierunków kształcenia na nowy rok szkolny 2018/2019.
Pod hasłem „Koronkowe smaki” nasi uczniowie przedstawili między innymi poznane techniki dekorowania ciast oraz aranżację stołu z wykorzystaniem ziaren kawy.
Stoisko szkoły cieszyło się dużym zainteresowaniem przybyłych gimnazjalistów:)
W dniu 20.04.2018r. uczennice naszej szkoły Anna Rejman, Paulina Słonina i Magdalena Głąb uczestniczyły w eliminacjach okręgowych XLII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Kijanach. Dziewczyny zmagały się w 2 blokach tematycznych: gastronomia i technologia żywności. Wszystkie spisały się bardzo dobrze, zdobytą w szkole wiedzę, umiejętności i doświadczenie wykorzystały zarówno w części pisemnej jak i praktycznej. W rezultacie nasze olimpijki "otaryły" się o podium przegrywając je jedym punktem, który dawał przepustkę do eliminacji centralych we Wrocławiu. Wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do sukcesu dziewcząt sedecznie dziękujemy a im gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnej edycji.
12.04. 2018r. odbył się niecodzienny pokaz zwierząt, podczas którego, uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać 3 rodziny chrząszczy: rohatyńce, jelonki i kruszczyce.
Oprócz okazów w gablotach były żywe okazy: Chalcosomy (rohatynce) z Malezji, Dorkusy (jelonki) z Malezji i Chelorrhiny (kruszczyce) z Kenii. Uczniowie poznali budowę, warunki i tryb życia tych organizmów. Bliskość obcowania z naturą dostarczyła im wiele emocji, wpłynęła na rozwój zainteresowań przyrodniczych i kształtowanie postawy badawczej.
Klasa I TŻiUG wyruszyła w środę (18 kwietnia) do Rzeszowa. Na początku przeszliśmy śladami Leopolda Lisa- Kuli. Zobaczyliśmy szkołę, do której uczęszczał (obecnie II LO), pomnik w pobliżu rynku rzeszowskiego i grób naszego bohatera na cmentarzu Pobitno. Zadaniem uczniów było zgromadzić jak najwięcej wiedzy na podstawie informacji podanych na tablicach i pomniku.
Po mini grze terenowej podążyliśmy do kina, które było główna atrakcją dnia. Klasa miesiąc temu zajęła pierwsze miejsce w konkursie " Wypieki z historią w tle", zaś bilety do kina było nagrodą w tym konkursie. Gratulujemy!
W dniach 10-16 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs o tytuł Mistrza w zawodzie.
Celem konkursu jest rozwijanie wiedzy zawodowej oraz umiejętności praktycznych uczniów a także rozpowszechnianie wiedzy na temat różnych zawodów .
W rywalizacji wzięli udział uczniowie technikum kelnerskiego, technikum hotelarskiego, technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum logistycznego. Konkurs składał się z dwóch etapów : część teoretycznej oraz części praktycznej. Dodatkowe punkty uczniowie uzyskali za udział w olimpiadach i konkursach tematyce zawodowej oraz średnią ocen z wybranych przedmiotów zawodowych.
W bieżącym roku Mistrzami zostali:
Sowa Jan- technik kelner
Głąb Magdalena –technik żywienia i usług gastronomicznych
Nycz Natalia – technik hotelarstwa
Marek Tejchman – technik logistyk
GRATULUJEMY !
Świadectwo osoby dotkniętej uzależnieniem od alkoholu skierowane do rodziców na spotkaniu wywiadówkowym
Alkoholizm to stale postępujące, przewlekłe schorzenie i niestety wciąż bardzo powszechne. Uzależnienie od niego wywołuje mnóstwo groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Na pewno należy szukać pomocy, gdy: wzrasta ilość i częstość jego spożywania, zmienia się cel picia (staje się lekiem na niepowodzenia, stres,ipt.), jest spożywany w sytuacjach niedozwolonych (prowadzenia pojazdów, picie w pracy, w ciąży, itp.), notuje się upojenia, czy picie na tzw. kacu, oraz sytuacje, gdy nie zaczynamy mieć tzw. luki pamięciowe. Jest chorobą całej rodziny, a nie tylko jednego z jej członków. Początkowo ta zaprzecza istnieniu problemu, próbuje pozbyć się go sama. Ogranicza swoje kontakty towarzyskie, dba o dobry wizerunek zewnętrzny mimo awantur, kłótni, itp. Cała rodzina koncentruje się na próbach wpłynięcia na zachowanie alkoholika, by ten zaprzestał picia. Powoduje to, że zaniedbuje inne sfery życia rodzinnego, ma bardzo negatywny wpływ na rozwój emocjonalny najbliższych, w szczególności dzieci. Krewni osoby pijącej odczuwają dyskomfort, związany z błędnym przekonaniem, że występują przeciw niej. Określamy ich jako współuzależnionych. Zachwianie w sferze emocji wpływa na edukację, relacje z rówieśnikami, wywołuje niskie poczucie wartości u najmłodszych, a niekiedy prowadzi do przejawów agresji wśród nich. Mając na uwadze powagę problemu alkoholowego zorganizowałam w szkole (w ramach spotkania wywiadówkowego) krótkie świadectwo osoby walczącej z tym uzależnieniem – p. Bronisławą Herbert (należącą do Klubu AA w Łańcucie). Jestem przekonana, że warto było usłyszeć od osoby bezpośrednio dotkniętej tym nałogiem, jak wiele odbiera alkohol i co uczynić, by stać się trzeźwym. Pani Bronisławie serdecznie dziękujemy za to świadectwo!
B. Iwińska-Kłak
pedagog
Poczty sztandarowe stanowią piękną oprawę niejednej uroczystości, czy to szkolnej, czy państwowej. Stały się stałym elementem obchodów i niezmiennie wprowadzają atmosferę powagi i szacunku. Aby podkreślić tę wyjątkową rolę i jednocześnie ujednolicić ceremoniał sztandarowy w piątek 6 kwietnia 2018 r. wyznaczeni uczniowie naszej szkoły: Roksana Leszczyńska, Bartosz Cebula, Aleksandra Janik, Aleksandra Hanus, Dawid Rupar, Emilia Jurkowska, Kinga Rybak, Dawid Wierzbiński, Klaudia Słonina, Beata Porębny, Andżelika Sowa, Dawid Cwynar wzięli udział w szkoleniu dla pocztów sztandarowych.
Szkolenie miało na celu przygotowanie pocztów sztandarowych do udziału w uroczystościach państwowych, religijnych oraz szkolnych.
Zajęcia, oprócz porcji teoretycznych wiadomości, obejmowały również część praktyczną, w której każdy uczestnik spotkania mógł poćwiczyć umiejętności niezbędne dla osób tworzących poczet sztandarowy. Zostały udzielone szczegółowe instrukcje, jak zachowywać się w czasie uroczystości, na co uważać i jakich błędów nie popełniać. Celem spotkania było również ujednolicenie ceremoniału, aby w czasie uroczystości poczty tworzyły zwarty i harmonijny szyk.
Było to wspaniałe przeżycie dla wszystkich uczestników. Była to również świetna okazja, aby propagować wśród uczniów wartości patriotyczne, zasady ochrony symboli narodowych oraz honor i godność sztandaru.
Szkolenie prowadził Dowódca – mjr Krzysztof Jakubek wraz z funkcjonariuszami występującymi w Kompanii Honorowej Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie.
Uczeń Mateusz Bester uczestniczył w dniach 10-11.04 warsztatach:
„Gęsina- kujawsko- pomorski, regionalny rarytas w potrawach i przetworach”, które były prowadzone przez eksperta kulinarnego w dziedzinie przetwarzania gęsiny pana Piotra Lenarta. Warsztaty odbywały się w Ośrodku Kultury w Albigowej. Była to nagroda przyznana przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Łańcucka podczas konkursu „Szlacheckie wypieki”. Program warsztatów obejmował zajęcia teoretyczne i praktyczne. Mateusz poznał sposoby przygotowania potraw z gęsiny, wykonywał m. In. wariacje na temat: ”gęsiego fastfooda”, tatara z gęsiny oraz różne przetwory i potrawy z wykorzystaniem tuszki gęsiej.
Joanna Cyran
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w XXXV Powiatowym Rajdzie Rowerowym organizowanym z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bliższe informacje na plakacie w szkole.
Nastała wiosna. Czekamy na nią z utęsknieniem. Często jednak, gdy doświadczamy pierwszego, wiosennego ciepła nasze samopoczucie nie jest najlepsze. Narzekamy na osłabienie. Skarżymy się na kłopoty ze snem, koncentracją uwagi, narzekam na bóle głowy, a niekiedy nawet łamie nas w kościach. Spada także nasza wydolność intelektualna. To z pewnością oznaka, że wiosna nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Istnieje też znaczna grupa ludzi, odczuwających pierwsze oznaki wiosny jako dodatkowy przypływ siły, energii i motywacji do nowych działań. Trzeba uczynić wszystko, by pobudzić swój organizm do działania, zmotywować na nowo jego siły. Pomocne z pewnością są dieta bogata w witaminy i mikroelementy, ruch na świeżym powietrzu, a także spotkania towarzyskie w tzw. „dobrym gronie”.
Nasza szkoła (posiadająca certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie) od szeregu lat podejmuje różnorodne inicjatywy mające na celu promocję i edukację w zakresie zachowań prozdrowotnych. Nasze działania wspiera m.in. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łańcucie, która w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia zachęca wszystkich do udziału w bezpłatnych badaniach organizowanych w swojej siedzibie w dniu 9 kwietnia 2018 r. (poniedziałek). Będzie istniała możliwość pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, cukru we krwi, pomiaru masy ciała, określenia wskaźnika BMI, a także zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc aparatem „Smokolyzer”.
Zachęcamy wszystkich, zarówno uczniów, jak i rodziców do troski o własne zdrowie i udział w proponowanej akcji.
Radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny
i wiarą w sens życia!
Pogody w sercu i radości płynącej z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych
życzą
Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół w Wysokiej
We wtorek, 27 marca, pięć dni po rocznicy złożenia przez Tadeusza Kościuszkę przysięgi na krakowskim rynku, odbyła się uroczystość ku czci patrona naszej szkoły. Akademię przygotowali uczniowie klas I TH, I TŻiUG i III TŻiUG. Na akademię złożyły się narracja przedstawiająca dokonania Tadeusza Kościuszki , pieśni kościuszkowskie oraz wspomnienie obchodów dwusetnej rocznicy śmierci naszego patrona w ramach roku kościuszkowskiego w Polsce i na świecie. Tadeusz Kościuszko jest bowiem nie tylko polskim, ale także amerykańskim bohaterem narodowym i jest znany i ceniony nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Ważną częścią akademii była prezentacja wierszy napisanych ku czci Tadeusza Kościuszki przez naszych uczniów – Małgorzatę Ornat, Jana Kochman i Mateusza Panka
26 marca nasi uczniowie wzięli udział w kolejnej już edycji konkursu "Strofy i Kadry z Ziemi Łańcuckiej". W tym roku wrócili z tytułami w kategorii recytacji: drugiego miejsca - Jan Kochman, klasa I technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz wyróżnieniem - Karolina Kisała, klasa II gimnazjum. Gratulujemy.
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w szkolnym konkursie o tytuł Mistrza w zawodzie.
Konkurs odbędzie się w dniu 10-11 kwietnia 2018r.