W dniu 22.03.2018r. w pracowni żywienia odbył się II etap Konkursu Gastronomicznego „Śledzik” dla uczniów: Magdaleny Głąb, Bartosza Kłaka, Julii Kłak, Patryka Kiełba, Małgorzaty Michno, Dawida Wierzbińskiego, którzy pomyślnie przeszli eliminacje.
Komisja konkursowa miała ciężki „orzech do zgryzienia”, ponieważ wszystkie potrawy były przygotowane i podane perfekcyjnie i zachwycały smakiem. Po wnikliwych obradach jury w składzie:
Pani Dorota Szmuc - Dyrektor Szkoły,
Pani Donata Babiarz - nauczyciel Przedmiotów Gastronomicznych,
Pan Robert Ruman - nauczyciel Wychowania Fizycznego
wyłonili zwycięzców:
I miejsce- Julia Kłak klasa: I TŻiUG
II miejsce- Bartosz Kłak klasa: II TŻiUG
III miejsce- Małgorzata Michno klasa : I TŻiUG
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
J.Cyran
W bardzo zimowej aurze witaliśmy wiosnę:)
Mamy nadzieję, że zima odejdzie niebawem na dobre!
Jak widać humory wszystkim dopisywały:)
W dniu 20.03.2018r. drużyna naszych szachistów uczestniczyła w Powiatowym Finale Zawodów w Szachach Indywidualnych Dziewcząt i Chłopców „O Puchar Prezesa PZSzach” dla szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych.
Nasi zawodnicy spisali się jak zawsze bardzo dobrze, plasując się w ścisłej czołówce zawodów. Uczennica klasy III gimnazjum Anna Szpunar zajęła II miejsce w kat. dziewcząt, w kat. chłopców SPG Krystian Cebeńko również zdobył II miejsce. Zarówno Ania jak i Krystian będą reprezentować nasz powiat w zawodach wojewódzkich. Życzymy im sukcesów w dalszej rywalizacji . Pozostali nasi zawodnicy uplasowali się tuż za podium, godnie reprezentując szkołę.
Wszystkim zawodnikom dziękujemy i gratulujemy.
Skład drużyny: Krystian Cebeńko, Wojciech Cwynar, Sebastian Lew, Mateusz Panek, Wioletta Kwiatkowska, Anna Szpunar, Gabriela Niemczak
Opiekun drużyny: Bogusław Karaś
W dniach 15,16,17. 03.2018 w Ośrodku Kultury w Wysokiej odbył się Kiermasz i wystawa ozdób świątecznych. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wykonali ciasteczka wielkanocne i babki świąteczne, które były prezentowane podczas kiermaszu.
W dniu 15 marca naszą szkołę odwiedzili uczniowie okolicznych gimnazjów.
Dzień otwarty to przede wszystkim możliwość zwiedzenia szkoły oraz zapoznania z kierunkami kształcenia w technikum oraz szkole branżowej. Nasi goście mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach tematycznych w pracowniach zawodowych. Chętnie dekorowali ciasteczka, degustowali kawę oraz ćwiczyli swoje umiejętności kelnerskie. W pracowni logistycznej mogli poznać kulisy zawodu logistyka. Bardzo ciekawe zajęcia otwarte poprowadziła również nauczycielka chemii, natomiast nauczyciel wychowani fizycznego zaproponował aktywne spędzenie czasu na sali gimnastycznej.
Cieszy nas fakt, że szkołę w Dniu Otwartym odwiedziło wielu gimnazjalistów, że mogli oni poznać klimat szkoły oraz naszych nauczycieli, odkryć własne pasje zawodowe .
Serdecznie dziękujemy Państwu Dyrektorom okolicznych gimnazjów za umożliwienie młodzieży wzięcia udziału w Dniu Otwartym naszej szkoły.
Dyrekcja oraz nauczyciele
Zespołu Szkół w Wysokiej
W dniach 9-10 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach, których tematem było ”Dekorowanie pierników”. Zakres szkolenia obejmował:
-jak przygotować lukier królewski do dekoracji
-jak przygotować idealne ciasto na pierniczki
- poznanie techniki dekorowania pierników lukrem królewskim
- poznanie techniki dekorowania pierników masą cukrową
- dekoracje koronkowe na pierniczkach
- wykorzystanie wykrawaczek, perełek i innych akcesoriów do dekoracji
pierniczków świątecznych
Warsztaty przeprowadziła pani Iga Sarzyńska, która współpracuje z Akademią Sweet Decor . Tradycje piekarskie rodziny sięgają 100 lat. Jej specjalnością są artystyczne wyroby cukiernicze oraz dekoracja tortów. Jej prace publikowane są w brytyjskich magazynach „ Wedding Cakes”, „ Cakes and Sugarcraft”. Publikuje na łamach czasopisma „ Przegląd Piekarski”. Zdobywczyni licznych nagród np.: I miejsce w konkursie na najpiękniejszy tort okolicznościowy na Targach Exop Sweet. Jej idolką, a zarazem inspiratorką jest Peegy Porshen. Swój warsztat doskonaliła w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Dzisiaj pracuje w rodzinnej firmie w Kazimierzu Dolnym. Cztery lata temu wprowadziła innowacje do rodzinnej firmy zakładając „Pracownię Artystyczną Sarzyński”.
Jak sama mówi: cukiernictwo stało się moim życiem - o czym mogli przekonać się nasi uczniowie. Podczas warsztatów dbała o to, aby każdy z nich nauczył się misternego dekorowania, czuwała nad każdym szczegółem. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez p. Igę był konkurs na najładniejszą „Pisankę”. Zwyciężyli: Aleksandra Janik, Patryk Kiełb, Paulina Słonina i Weronika Nawojska.
W nagrodę uczniowie otrzymali książki autorstwa p. Sarzyńskiej „ Moje cztery pory roku” z osobistymi dedykacjami.
Młodzież podkreślała, że warsztaty były dla nich niezapomnianym przeżyciem połączonym ze zdobytym nowym doświadczeniem zawodowym. Pani Iga stwierdziła, że uczniowie stanęli na wysokości zadania, wykonali starannie prace, wkładając w nie dużo serca i zaangażowania. Wielu z nich zaraziła pasją do cukiernictwa.
Joanna Cyran
7 marca 2018 roku dwie uczennice naszej szkoły Natalia Rejman i Wioletta Kwiatkowska, pod opieką księdza Marka Kapłona, wzięły udział w Etapie diecezjalnym XXVII Olimpiady Teologii Katolickiej. Etap ten odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Tematem Olimpiady był: Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka. Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz liczne nagrody książkowe. Wyróżnieni imiennie otrzymali dodatkowo obrazy religijne, a finaliści tablety. Zwycięzca etapu diecezjalnego otrzymała dodatkowo rower. Gratulujemy wszystkim olimpijczykom, ich rodzicom i katechetom.
W dniach 5-7 marca odbyły się Rekolekcje szkolne. Ćwiczeniom duchowym przewodził Ks. Paweł Tołpa - wikariusz parafii pw. Świętej Doroty w Markowej. Rekolekcjonista ukazał uczniom w sposób ciekawy temat Miłości Bożej względem nas oraz Zbawienia. Rekolekcje to szczególne dni zatrzymania się i refleksji nad swoim życiem i postępowaniem. Czas ten dostarczył nam wiele ważnych i ciekawych myśli, do których z pewnością nie raz będziemy powracać.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyjazd młodzieży na lodowisko .
W dniu 1 marca 2018 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie odbył się etap regionalny Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o prawie pracy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Poznaj swoje prawa w pracy” organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej prawnej ochrony pracy, w tym przepisów bhp, wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W etapie regionalnym wzięło udział ponad 60 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa podkarpackiego, wyłonionych w etapach szkolnych. Zadaniem uczestników etapu regionalnego było rozwiązanie testu zawierającego 35 pytań z zakresu prawnej ochrony pracy w tym bhp.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy II TŻiUG: Kinga Rybak i Mateusz Bester.
Wszyscy uczestnicy etapu regionalnego zostali nagrodzeni dyplomami uczestnictwa oraz podręcznikami i gadżetami ufundowanymi przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs "Poznaj swoje prawa w pracy".
Regulamin Konkursu Kulinarno-Historycznego
,,Wypieki z historią w tle”
I. Informacje ogólne:
II. Warunki uczestnictwa:
Regulamin opracowali organizatorzy konkursu
ZAPRASZAMY !
Uczniowie klasy II TŻiUG (grupa pierwsza) przygotowali aranżacje stołów okolicznościowych:
- „ Stół romantyczny”
- „ Wielkanocny”
- „ Przyjęcie dziecięce”
Panowała zacięta rywalizacja na najładniejsze wykonanie.
W wyniku tajnego głosowania uczniów drugiej grupy wygrał stół
„ Wielkanocny”. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dobre potrawy jeszcze lepiej smakują na ładnie udekorowanym stole.
J. Cyran
Kolejna grupa chętnych uczniów odbywała ponadprogramowe praktyki na jednostkach pływajacych. Nasza szkoła współpracuje z międzynarodową firmą Unity Line Limited z siedzibą w Szczecinie. Efektem naszej współpracy jest możliwość wyjazdu uczniów na dwutygodniowe praktyki na promach. Praktyki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Wyjazdy są okazją do nabywania nowych umiejętności zawodowych oraz podnoszenia znajomości języka angielskiego. Potwierdzeniem odbytej praktyki są otrzymane certyfikaty i referencje w języku polskim oraz angielskim.
Uprzejmie informujemy, że za klika tygodni odbędzie się kolejna edycja wojewódzkiego konkursu informatycznego „web.Master podkarpacki”. Organizatorem konkursu jest Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego oraz Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie. Konkurs adresowany jest dla uczniów oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego województwa. Formuła konkursu ma na celu rozwijanie w młodzieży umiejętności związanych z programowaniem stron WWW.
Zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o kontakt z p. Bogusławem Karasiem (bliższe informacje oraz rejestracja na stronie internetowej www.webmasterpodkarpacki.pl.)
Zgłoszenia przyjmowane są do 1 marca 2018 r.
Prosimy śledzić stronę http://webmasterpodkarpacki.pl/ i profil na FB: https://www.facebook.com/web.masterpodkarpacki/
Dnia 27 stycznia 2018 roku odbył się bal półmetkowy klas drugich technikum kelnerskiego, hotelarskiego oraz żywienia i usług gastronomicznych. Uczniowie wraz z wychowawcami i dyrekcją bawili się w Karczmie ,,Pod Strzechą ''. Imprezę uświetnił DJ „Rino”. Wszyscy, w miłej, wesołej, tanecznej atmosferze spędzili wieczór. Personel lokalu zapewnił nam pyszne jedzenie i profesjonalną obsługę. Jesteśmy pewni, że wszyscy po balu byli zadowoleni i mamy nadzieję, że kolejne imprezy będą równie udane jak i ta. M. Bester
Regulamin konkursu dostępny na stronie internetowej szkoły oraz tablicy ogłoszeń.
Zgłoszenia kierować do p. Joanny Cyran.
Zapraszamy
Regulamin Szkolnego Konkursu
,, Śledzik ‘’
I. Informacje ogólne :
1. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół w Wysokiej.
2. Konkurs skierowany jest do uczniów klas Technikum.
3. Konkurs odbędzie się w dwóch etapach:
I etap- przygotowanie receptury na zakąskę z użyciem śledzi w różnej postaci np.
solonych, świeżych, marynowanych itp. trzy najlepsze i najciekawsze receptury przechodzą do drugiego etapu.
II etap- przygotowanie zakąsek na pracowni żywienia na 3 porcje.
4. Celem konkursu jest propagowanie samodzielnego wykonywania zakąsek, aktywizowanie uczniów poprzez rozbudzenie ich inicjatywy i pomysłowości.
II. Warunki uczestnictwa:
1. Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie przepisu na formacie A4 w wersji komputerowej.
2. Przebieg konkursu :
Uczestnicy dostarczą receptury na zakąski ze śledzi do dnia 20.02.2018. do p. Joanny Cyran
4. Oceny receptur dokonuje komisja Jury składająca się z 3 osób. Wyłania trzy najciekawsze przepisy, które przejdą do drugiego etapu.
5. Termin drugiego etapu zostanie podany na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej szkoły.
1. Przebieg drugiego etapu:
- wykonanie zakąsek przy powołanym Jury na pracowni żywienia;
- spełnienie wymogów określonych regulaminem i tematyką konkursu;
- oryginalność i pomysłowość dekoracji;
- ogólny wygląd i estetyka, smak;
-prezentacja
6. Zwycięska osoba otrzymuje nagrodę i dyplom, pozostali uczestnicy dyplomy za udział
w konkursie.
7. Organizator zapewnia miejsce i zastawę stołową do zaprezentowania wyrobów .
8. Organizator nie zwraca kosztów poniesionych na zakup surowców do sporządzenia zakąsek.
9. Poprzez przystąpienie do konkursu uczestnicy wyrażają zgodę na warunki zawarte
w regulaminie oraz na publikację zdjęć.
III. Postanowienia końcowe:
1. Przed wzięciem udziału w konkursie Uczestnik powinien zapoznać się z Regulaminem.
2. Regulamin konkursu dostępny w siedzibie szkoły.
3. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania konkursu bez podania przyczyny.
Justyna Folta uczennica klasy III gimnazjum otrzymała tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Biologicznym organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego. Na każdym z tych etapów Justyna osiągnęła bardzo wysokie wyniki. Tytuł laureata upoważnia Justynę do zwolnienia z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego z części przyrodniczej, gdzie otrzymuje najwyższy możliwy wynik. Ponadto w pierwszej kolejności przysługuje jej przyjęcie do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej. Warto podkreślić, iż swój sukces Justyna zawdzięcza przede wszystkim swojemu talentowi, ogromnemu wkładowi pracy i chęci poszerzenia swojej wiedzy.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
STUDNIÓWKA 2018
Jak co roku uczniowie klas czwartych, na 100 dni przed maturą przeżywali swój pierwszy dorosły bal. Studniówka odbyła się w Husowie, w nowym, pięknym lokalu gościnnej Górnicy. Zabawa była wyśmienita, wszyscy w doskonałych humorach bawili się do białego rana, co zresztą widać na zdjęciach. Z pewnością ten wspaniały wieczór pozostanie w pamięci naszych maturzystów na zawsze.
Okres ferii zimowych to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Nie można jednak zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
W piątek 26 stycznia 2018 r. odbyły się w naszej szkole profilaktyczne zajęcia „Bezpieczne ferie zimowe” prowadzone przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie pana mł. asp. Mirosława Bruda. Adresatami była młodzież wszystkich klas naszego Gimnazjum. Głównym tematem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, ze zwróceniem szczególnej uwagi na bezpieczeństwo młodzieży w trakcie nadchodzących ferii zimowych. Policjant przestrzegał uczniów przed niebezpieczeństwami, jakie mogą ich spotkać w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Pan Mirosław przypomniał również obowiązujące przepisy ruchu drogowego, akcentując jak ważne jest ich przestrzeganie.
Jedną z omawianych kwestii było także bezpieczne korzystanie przez młodzież z Internetu. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a każdy z uczniów miał możliwość aktywnego udziału w tym spotkaniu.
W dniu 8 stycznia 2018r. odbyła się X edycja etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej pod tytułem „Nietypowe obiekty noclegowe”.
Do etapu tego przystąpiło ponad 400 uczniów z całej Polski. Patronat nad Olimpiadą objął Minister Sportu i Turystyki.
Test składał się z 60 pytań z zakresu hotelarstwa, a także turystyki, gastronomii, ekonomii, prawa, przedsiębiorczości i marketingu – dziedzin, których znajomość jest w pracy hotelarza nieodzowna. Zestawy zadań dla II etapu opracowali pracownicy naukowi Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, która jest organizatorem Olimpiady. Technikum Hotelarskie reprezentowały , wyłonione podczas etapu szkolnego, uczennice klasy III Technikum hotelarskiego: Natalia Rejman i Gabriela Gdula . Natalia uzyskała wysoki szósty wynik w naszym okręgu, Gabriela uprasowała się w połowie startujących w olimpiadzie.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki ogólnopolskie w/w Olimpiady.