PODSUMOWANIE UDZIAŁU W PROJEKCIE „PODKARPACIE STAWIA NA ZAWODOWCÓW”

realizowanego w ramach POKL we współpracy z WUP w Rzeszowie

W październiku 2014 roku zakończyliśmy  projekt „Podkarpacie stawia na zawodowców” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki  współfinansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego . W projekcie uczestniczyliśmy od maja roku 2012.

W trakcie realizacji projektu zmodernizowane zostały pracownia żywienia i obsługi konsumenta i pracownia hotelarstwa oraz utworzona została pracownia doradztwa zawodowego. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły mogą uczyć się zawodu w nowoczesnych i estetycznych warunkach.

• Pracownia żywienia i obsługi konsumenta została wyposażona w nowe meble kuchenne z wyspą oraz specjalistyczny sprzęt gastronomiczny, kelnerski i barmański, a także literaturę fachową.
  • Pracownia hotelarska wyposażona została w ladę recepcyjną i ladę barową, tablicę interaktywną z rzutnikiem i laptopem oraz komputery stacjonarne ze specjalistycznym oprogramowaniem i literaturę fachową, a aneks kuchenny otrzymał meble kuchenne z wyposażeniem.
  • Do pracowni doradztwa zawodowego zakupiono telewizor z odtwarzaczem DVD, komputery oraz filmy i literaturę fachową.
  • W tablicę interaktywną z rzutnikiem i laptopem oraz słowniki wyposażona została również pracownia języka angielskiego.

W ramach projektu organizowano również kursy (kelnerski, barmański, baristy i prawa jazdy), pokazy (kuchni japońskiej i carvingu), zajęcia dodatkowe dla uczniów i szkolenia dla nauczycieli. Udział w kursach pozwolił uczniom i uczennicom uzyskać dodatkowe kwalifikacje zawodowe zwiększając  tym samym ich konkurencyjność na rynku pracy, a udział w pokazach i zajęciach dodatkowych umożliwił im poszerzenie wiedzy zawodowej. Udział w projekcie poszerzył też kwalifikacje nauczycieli i nauczycielek pracujących w technikum.

• W kursie kelnerskim (3 edycje) wzięło udział 45 uczniów i uczennic oraz 4 nauczycielki.
  • W kursie barmańskim (2 edycje) uczestniczyło 30 uczniów i uczennic oraz 4 nauczycielki.
  • W kursie baristy (3 edycje) wzięło udział 36 uczniów i uczennic.
  • Kurs prawa jazdy kat.B ukończyło 30 uczniów i uczennic.
  • W pokazie kuchni japońskiej (2 edycje) uczestniczyło 60 uczniów i uczennic.
  • W pokazie carvingu (2 edycje) wzięło udział 60 uczniów i uczennic.
  • W zajęciach dodatkowych z języka angielskiego zawodowego z zakresu gastronomii (2 edycje) wzięło udział 20 uczniów i uczennic.
  • W zajęciach z doradztwa zawodowego (2 edycje) wzięło udział 30 uczniów i uczennic.
  • W szkoleniu e-learningu uczestniczyło 12 nauczycieli i nauczycielek.
  • W szkoleniu Rady Pedagogicznej z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego wzięli udział wszyscy nauczyciele i nauczycielki technikum.
  • Jedna nauczycielka ukończyła studia podyplomowe z doradztwa zawodowego

Realizowano również praktyki zawodowe i staże u pracodawców, do których opracowano specjalne programy praktyk i staży do wszystkich kierunków nauczanych w szkole.

• Uczniowie i uczennice klas młodszych (45 osób), którzy nie mieli praktyk zawodowych w programie nauczania, w czasie ferii zimowych brali udział w tygodniowych praktykach zawodowych w hotelach i restauracjach w Łańcucie, Rzeszowie, Szczawnicy i Polańczyku.
  • Uczniowie i uczennice klas trzecich (18 osób) uczestniczyli w miesięcznych stażach zawodowych organizowanych w czasie wakacji w restauracjach, hotelach i ośrodkach wypoczynkowych na terenie Rzeszowa i Łańcuta oraz w Bieszczadach.